12 października br. w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 odbędzie się Noc Naukowców w Europejskim Mieście Nauki 2024. Wydarzenie ma na celu zaprezentowania różnorodności i interdyscyplinarności śląskiej nauki, zmieniającej wiele obszarów naszego życia. Osiem wydarzeń odbędzie się na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, serdecznie zapraszamy!
Harmonogram UE Katowice
Budynek A, ul. Bogucicka 3
Warsztaty pt. "Co można zrobić z pieniędzmi - kilka słów o konsumpcji, oszczędzaniu i inwestowaniu"
Prelegent: dr Łukasz Szewczyk
Godzina: 19:00-20:00
Miejsce: 121A
Pieniądze obecne są w życiu każdego człowieka, nawet tego najmłodszego.O edukację finansową i ekonomiczną warto dbać juz od najmłodszych lat, dlatego zapraszamy na wykład połączony z warsztatami dzieci, podczas którego dowiedzą się, co można zrobić z pieniędzmi, czyli, jak je wydawać, jak oszczędzać i inwestować.
Wykład pt. "GZM i Katowice, a gaming i e-sport"
Prelegent: mgr Kacper Zagała
Godzina: 19:15-20:15
Miejsce: 300A
Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska (GZM) oraz Katowice to regiony, które dynamicznie rozwijają się jako centrum gamingu i e-sportu w Polsce i na świecie. Co sprawia, że właśnie tutaj koncentrują się jedne z najważniejszych wydarzeń i inicjatyw związanych z branżą gier komputerowych i sportów elektronicznych?
Wykład pt. "Kryptowaluty. Rewolucja czy iluzja wolności?"
Prelegent: Koło Kryptowalut i Blockchaina "Klub 256"
Godzina: 20:30-22:30
Miejsce: 300A
Podczas prelekcji członkowie Koło Naukowe Kryptowalut i Blockchaina ""Klub 256"" wyjaśnią w prosty i zrozumiały sposób podstawowe definicje i aspekty technologiczne łańcucha bloków i kryptowalut, przedstawią możliwości, jakie oferują blockchain i Web3 oraz omówią potencjał i przyszłość kryptowalut.
Budynek CNTI, ul. Bogucicka 5
Wykład pt. "Świat, którego nie ma czyli dlaczego Game Based Learning jest przyszłością edukacji"
Prelegent: mgr Marcin Pałys
Godzina: 17:15-18:45
Miejsce: Aula CNTI
Współczesne podejście do edukacji dynamicznie się zmienia, dostosowując się do potrzeb i zainteresowań nowych pokoleń uczniów. Jednym z najbardziej obiecujących kierunków jest Game Based Learning (GBL) – nauczanie oparte na grach. Dlaczego właśnie ten model jest uważany za przyszłość edukacji? Podczas tego wykładu przyjrzymy się, jak gry mogą przekształcić tradycyjne metody nauczania, tworząc interaktywne i angażujące środowisko edukacyjne.
Pokaz pt. "W świecie robotów"
Prowadzący: dr hab. Jan Kozak, prof. UE wspólnie z córkami: Joanną i Aleksandrą
Godzina: 17:30-19:30
Miejsce: piętro IV w budynku CNTI
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak działają inteligentne roboty, asystenci głosowi czy gry komputerowe? Sztuczna inteligencja oraz programowanie to fascynujące dziedziny, które kształtują naszą przyszłość. "W świecie robotów" to zajęcia dla dzieci, podczas których dowiedzą się, czym jest sztuczna inteligencja i jak działa, zrozumieją,jak powstają programy komputerowe i w jaki sposób roboty wykonują nasze polecenia.
Stoisko pokazowe Koła Kryptowalut i Blockchaina "Klub 256"
Godzina: 18:00-20:30
Miejsce: hol CNTI
Warsztaty pt. "Nowy Wspaniały Świat - gra negocjacyjna o budowaniu fundamentów cywilizacji"
Prowadzący: mgr Marcin Pałys
Godzina: 19:00-22:30
Miejsce: Aula CNTI
Gracze wcielają się w kolonistów, którzy mają za zadanie zaludnić nową planetę i zbudować tam funkcjonujące społeczeństwo. Wśród nich znajdują się przedstawiciele różnych grup społecznych, reprezentujący często odmienne spojrzenia na sprawy związane z gospodarką, wojskiem czy polityką monetarną. Przed uczestnikami zostanie postawionych wiele wyzwań, a koloniści muszą upewnić się, że ich poglądy nie uniemożliwią osiągniecia porozumienia. Gracze dyskutują w ramach ministerstw planetarnych, a wypracowane przez nich wyniki są widoczne na modelu planety, dostępnym w czasie globalnych obrad.
Turniej gamingowy - piłkarsksie emocje przy konsoli
Prowadzący: mgr Kacper Zagała
Godzina: 20:30-22:30
Miejsce: 2/19 CNTI
Dołącz do nas