Z początkiem września nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach ukazał się raport przygotowany z inicjatywy Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych, którego celem było określenie wpływu sektora nauki i szkolnictwa wyższego na PKB i rozwój gospodarczy. O raporcie można przeczytać m.in. w najnowszym wydaniu Forum Akademickiego, w którym nt. przedsięwzięcia wypowiada się JM Rektor prof. dr hab. inż. Celiny M. Olszak.
Autorami raportu są badacze wywodzący się z pięciu najważniejszych publicznych uniwersytetów ekonomicznych – Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Szkoły Głównej Handlowej. W raporcie przedstawione zostały wnioski w obszarach, m.in.: prorozwojowa rola sektora nauki i szkolnictwa wyższego, finansowanie nauki i szkolnictwa wyższego a wzrost PKB, społeczne korzyści wynikające z wyższego wykształcenia oraz wizje uniwersytetu: między ideałami Humboldta a fabryką publikacji i dyplomów.
W najnowszym wydaniu Forum Akademickiego JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak wspomniała m.in. o początkach pracy nad raportem:
"Wspólnie z dr Anną Budzanowską, ówczesną pełnomocniczką prezydenta Katowic ds. Europejskiego Miasta Nauki 2024 (obecnie dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Edukacji i Nauki), zastanawiałyśmy się, jak najlepiej pokazać, że nauka jest motorem rozwoju społeczno-gospodarczego, że to od nakładów na badania i na cały sektor szkolnictwa wyższego zależy to, czy dana gospodarka jest zdolna do samoistnego kreowania impulsów rozwojowych, czy też jest skazana na pełnienie roli pomocniczej w stosunku do wyżej rozwiniętych. Doszłyśmy do wniosku, że nic nie będzie tak wiarygodne, jak badania oparte na danych empirycznych. Z propozycją ich przeprowadzenia zwróciłam się do pozostałych rektorów uczelni ekonomicznych. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach został liderem tego przedsięwzięcia, którego koordynatorem merytorycznym był prof. Jacek Pietrucha."
JM Rektor wskazała także jak wielkim walorem jest funkcjonowanie w miastach uczelni wyższych, co przekłada się na ich znaczący rozwój:
Dowiedliśmy również, że wbrew obiegowym opiniom efektywność nakładów na badania jest wyższa aniżeli łącznie wszystkich wydatków publicznych. Znaczy to, że racjonalnie wykorzystujemy te środki. Co więcej, jeśli weźmiemy korelację tych pieniędzy do liczby publikacji czy cytowań, to lepszych efektów już nie osiągniemy bez znaczącego zwiększenia zasobów, zarówno finansowych, jak i ludzkich. Chcę zwrócić także uwagę na wpływ szkolnictwa wyższego na rozwój lokalny. Z badań wyszło, że miasta posiadające ośrodki akademickie rozwijają się 30% szybciej niż inne. Dajemy zatem do ręki twardy dowód, że po prostu opłaca się mieć u siebie uczelnię, bo to napędza całą lokalną społeczność.
Całość wypowiedzi można znaleźć na stronie Forum Akademickiego.
Dołącz do nas