Przejdź do menu Przejdź do treści

Aktywność naszego studenta zauważona przez japońską telewizję

Jedna z największych japońskich stacji telewizyjnych NHK World w programie "Sharing the Future" wyemituje reportaż pt. "Connecting Ukraine, Poland, and Japan" o Yugo Azumie, studencie kierunku Finance and Accounting for Business na UE Katowice, który w ramach wolontariatu wspiera ukraińskie rodziny pokrzywdzone przez wojnę. Materiał będzie można zobaczyć od 1 czerwca br.

Yugo Azuma z Japonii, student kierunku Finance and Accounting for Business i ambasador Fundacji WWN, wraz ze swoją narzeczoną Martą, otworzyli dla ukraińskich rodzin nie tylko swoje mieszkanie, ale przede wszystkim swoje serca. Po agresji Rosji na Ukrainę przyjęli pod swój dach 6 osób. Znając ich potrzeby Yugo poprosił swoich znajomych z Japonii o wsparcie, a jego prośba błyskawicznie i niespodziewanie rozprzestrzeniła się w japońskich mediach społecznościowych. 

Nie minęło kilka dni, a z Japonii zaczęły napływać wiadomości i oferty pomocy uchodźcom z Ukrainy, w tym finansowej i rzeczowej. Jej skala przerosła oczekiwania Yugo i Marty, więc poprosili zaprzyjaźnioną Fundację WWN o profesjonalną pomoc w organizacji dalszego wsparcia skierowanego głównie do ukraińskich dzieci uciekających wraz z rodzinami z Ukrainy. Dzięki rosnącej liczbie wspierających Yugo i Marta mogli dostarczać żywność i zaopatrzenie do potrzebujących rodzin w Katowicach. Na tym jednak pomoc się nie skończyła.

W związku z trwającą i przedłużającą się wojną, przy wsparciu organizacji pozarządowej, tworzą ośrodek dziennej opieki nad dziećmi, który ma pomóc ukraińskim matkom w uzyskaniu samodzielności na uchodźctwie.

Yugo i Marta zaaranżowali także przylot wolontariuszy, w tym przedsiębiorców, z Japonii wraz z pomocą rzeczową. Wzięli oni także udział w warsztatach kulinarnych z japońskimi potrawami, m.in. zorganizowanych w ramach pikniku integracyjnego na terenie obiektów po byłych akademikach w Ligocie, które Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach udostępnił Miastu Katowice na potrzeby zakwaterowania około 400 osób z Ukrainy.

Emisja reportażu w japońskiej telewizji NHK World

Yugo i Martę wsparli także przedstawiciele powołanego na UE Katowice Zespołu ds. Wsparcia "Solidarni z Ukrainą", a działalnością Yugo i Marty zainteresowała się jedna z największych japońskich stacji telewizyjnych NHK World, która kilkukrotnie wyemituje reportaż o ich zaangażowaniu i wsparciu dla ukraińskich rodzin przebywających w Polsce.

Wspólne oglądanie transmisji programu "Sharing the Future" w NHK-World TV z reportażem "Connecting Ukraine, Poland, and Japan" zaplanowano w środę 1 czerwca br. w Welcome Point (Budynek A, pokój 112) o godzinie 9:30. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Godziny transmisji (czasu polskiego - tj. środkowoeuropejskiego letniego [CEST] w środę 1 czerwca 2022 r.: 4:30-5:00; 9:30-10:00; 15:30-16:00; 21:30-22:00.

Emisja reportażu dostępna pod adresem: https://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/tv/sharing/20220601/2098004/

Ponadto reportaż będzie można oglądać na żądanie (bezpłatnie) przez rok (od 3 czerwca 2022 r.) na stronie internetowej programu pod adresem: https://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/tv/sharing/

Cieszymy się, że nasi studenci są tak aktywni nie tylko zawodowo, ale i społecznie, będąc wrażliwymi na potrzeby innych.

Dołącz do nas

Nasi partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3