Dni Europejskie - seminarium [realcja]

17 maja 2021 r. już po raz XXV odbyło się seminarium studenckie Dni Europejskie organizowane przez KN International Challenge. W ramach panelu eksperckiego Jubileuszowych Dni Europejskich nasi eksperci podjęli ciekawe tematy związane z różnymi aspektami dotyczącymi Unii Europejskiej i Polski jako kraju członkowskiego. Seminarium prowadził przewodniczący koła Dominik Surowiec wspierany przez opiekuna koła dr Katarzynę Czech, a cały event miał miejsce na Google Meet.

Dr Marta Pachocka reprezentująca SGH, PECSA i Team Europe Polska przedstawiła problematykę migracji z punktu widzenia Polski jako kraju emigracji i imigracji w kontekście faktów i mitów jej dotyczących. Pani doktor namawiała też studentów do bazowania na faktach nie tylko w odniesieniu do problematyki związanej z procesami migracyjnymi.

Dr Aleksandra Borowicz z Uniwersytetu Gdańskiego oraz PECSA i Team Europe Polska scharakteryzowała znaczenie Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych realizowanych przez przedsiębiorstwa zwłaszcza w relacjach UE- Chiny. Zwróciła też uwagę na nieuniknione i ważne zmiany uwarunkowań działalności europejskich przedsiębiorstw, wynikające ze skutków pandemii Covid – 19.

Pan Michał Witas, reprezentujący Europe Direct Katowice, przedstawił zasady i tryb odbywania praktyk i staży w instytucjach i agencjach Unii Europejskiej. Nie ukrywał, że chętnych do pracy w Brukseli, Strasburgu czy Luksemburgu nie brakuje. Podkreślał jednak, znaczenie motywacji i determinacji jako czynników istotnie wspierających szanse na znalezienie się w gronie wybranych.

Kolejnym punktem seminarium był mini warsztat z ekspertem. Tematem warsztatu była Kreatywność w biznesie, a warsztat zwracający uwagę na istotę i znaczenie kreatywnego myślenia poprowadziła dr Iwona Burka wykładowca akademicki (GWSH, UJ) i szkoleniowiec (efektywność.pl). Pani doktor przekonywała uczestników, że kreatywność jest źródłem wszelkiej innowacyjności, a w związku z tym jest podstawowym stymulatorem nowoczesności i rozwoju organizacji.  Uzupełnieniem przedstawianej problematyki był quiz na temat wiedzy o państwach UE udostępniony w sieci dla uczestników seminarium. Przedstawione zagadnienia bardzo zainteresowały uczestników, co przełożyło się na liczne pytania jakie kierowane były do zaproszonych gości.

Do zobaczenia za rok na XXVI Dniach Europejskich.