Konkurs dla młodych naukowców i doktorantów - FameLab

W ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 Uniwersytet Śląski organizuje polską edycję konkursu FameLab, skierowaną do doktorantów oraz młodych naukowców (do 35. roku życia). Zgłoszenia przyjmowane są do 15 maja 2024 r.

O Konkursie

FameLab to największy na świecie konkurs w zakresie komunikacji naukowej (science communication). Ideą Konkursu jest popularyzowanie nauki oraz przedstawianie skomplikowanych zagadnień naukowych w zrozumiały sposób.

Zadanie uczestników polega na przedstawieniu publiczności w ciągu trzech minut wybranego przez siebie tematu naukowego w języku angielskim. Używanie prezentacji multimedialnej jest zakazane – na scenie FameLabu liczy się tylko uczestnik i jego umiejętność zafascynowania publiczności. Wystąpienia oceniane są w zakresie trzech kategorii – treści przemówienia, jasności przekazu oraz charyzmy uczestnika (tzw. zasada 3C – content, clarity, charisma).

Harmonogram konkursu

1. Nadsyłanie zgłoszeń (do 15 maja 2024 – online) – osoby chętne do wzięcia udziału w konkursie wypełniają formularz zgłoszeniowy. Ogłoszenie uczestników zakwalifikowanych do półfinału nastąpi do 17.05.2024.
  2. Półfinał (22 maja 2024 – online) – uczestnicy przedstawiają na platformie Zoom trzyminutowe wystąpienia dotyczące wybranego zagadnienia naukowego. Wystąpienia oceniane są przez jury, które wybiera dziesięcioro finalistów konkursu.
  3. Szkolenie Masterclass (3 czerwca 2024 – Katowice) – szkolenie dla finalistów konkursu z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji i wystąpień publicznych pod okiem trenerów z Polski i Wielkiej Brytanii.
  4. Finał krajowy (4 czerwca 2024 – Katowice) – finaliści przedstawiają na scenie trzyminutowe wystąpienia dotyczące wybranego zagadnienia naukowego. Wystąpienia oceniane są przez jury, które wybiera laureatów konkursu.
  5. Finał międzynarodowy (listopad 2024 – Cheltenham) – zwycięzca lub zwyciężczyni polskiej edycji konkursu FameLab reprezentuje Polskę w międzynarodowym finale konkursu podczas Cheltenham Science Festival.

Więcej informacji

Dla laureatów finału krajowego przewidujemy nagrody finansowe w wysokości 2000 zł (1. miejsce), 1500 zł (2. miejsce) oraz 1000 zł (3. miejsce). Oprócz tego, zwycięzca polskiej edycji FameLab będzie reprezentował nasz kraj w międzynarodowym finale w Wielkiej Brytanii.

Zgłoszenia przyjmowane są za pomocą formularza.

Więcej infomracji można znaleźć na stronie