Przejdź do menu Przejdź do treści

Orientation Week dla zagranicznych studentów

W zeszłym tygodniu studenci z organizacji Erasmus Student Network Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (ESN UE Katowice) zorganizowali Orientation Week (Tydzień Orientacyjny) dla zagranicznych studentów, którzy właśnie przyjechali do Katowic, by rozpocząć tutaj swoją naukę w ramach różnego rodzaju programów wymian studenckich, głównie Erasmus+. W tym semestrze na naszej Uczelni pojawiło się 76 nowych studentów, co wraz z 33 studentami, którzy zostali na UE na drugi semestr daje liczbę około 110 osób.

Orientation Week rozpoczął się we wtorek 16 lutego 2016 r. od nocy filmowej, gdzie studenci mogli zobaczyć dwa polskie filmy, co dla wielu z nich było pierwszym w życiu kontaktem z polską sztuką. W środę studenci zebrali się na akademiku by uczestniczyć w rozgrywkach sportowych.

Oficjalna część Orientation Week zaczęła się w czwartek, kiedy to studenci zebrani na auli budynku CNTI, zostali powitani w imieniu prof. Wojciecha Dyducha, Prorektora ds. Edukacji i Współpracy z Zagranicą przez Panią Dominikę Janik-Hornik, kierownik Biura Międzynarodowej Wymiany Studentów. Studentów przywitali również: Pani Renata Lipczak, koordynator programu Erasmus, Pani Antoninę Litińską, pracownik Biura Komunikacji i Relacji Międzynarodowych, Panią Martynę Mędrek – koordynator EuroClasses.

W czasie wydarzenia studenci mogli zapoznać się również z działalnością organizacji ESN UE Katowice oraz projektach, w których mogą oni uczestniczyć w celu wspólnej promocji mobilności i integracji z lokalnym społeczeństwem. Po części oficjalnej miał miejsce kurs języka polskiego, po którym studenci wzięli udział w Grze na Uniwersytecie, gdzie przy okazji wspaniałej, wspólnej zabawy poznawali kampus naszej Uczelni wraz z najważniejszymi dla nich miejscami.

Czwartkowy wieczór upłynął pod hasłem integracji w jednym z katowickich klubów, gdzie studenci po powitalnej kolacji mieli możliwość wspólnej gry w bilard i kręgle. Piątkowy poranek rozpoczął się dla studentów od prezentacji dotyczącej miasta Katowice i jego rozwoju w ostatnim czasie. Prezentacja została przygotowana przez Pana Krzysztofa Smętkiewicza, pracownika Wydziału Promocji Miasta Katowice. Popołudniem na kampusie naszej uczelni odbyło się największe i najbardziej cenione przez studentów wydarzenie – Global Village. W trakcie globalnej wioski, studenci dzielili się tradycyjnymi posiłkami i napojami z ich krajów.

Globalna Wioska jest doskonałą okazją do poznania innych krajów poprzez ich kulinarne tradycje i charakterystyczne dla nich posiłki. Wieczorem w jednym z katowickich klubów miała miejsce impreza powitalna, gdzie studenci spędzili wieczór w wspólnych tańcach i rozmowach.

W sobotę członkowie ESN UE Katowice przygotowali grę miejską, w trakcie której studenci poznawali miasto jednocześnie wykonując ciekawe zadania, w trakcie rozwiązywania ich mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat kraju, w którym postanowili spędzić najbliższy semestr, jak i poznać najciekawsze miejsca w Katowicach.

W niedzielne popołudnie zabraliśmy studentów do Kopalni Soli w Wieliczce, jednego z wielu miejsc w Polsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Było to jednocześnie ostatnie wydarzenie w trakcie Orientation Week przygotowanego dla studentów zagranicznych rozpoczynających naukę w Katowicach w tym semestrze.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z Orientation Week. 

Erasmus Student Network to ogólnoeuropejska organizacja studencka, której celem jest wspieranie i rozwój programów międzynarodowych wymian studenckich, w tym zwłaszcza Programu Erasmus. Hasło "Students helping Students" jest mottem organizacji. ESN powstał w roku 1989, natomiast katowicka sekcja powstała w roku 2005/2006 i przyjęła nazwę ESN UE Katowice.

Dołącz do nas

Nasi partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3