Spotkania adaptacyjne [relacja]

23 września br. odbyły się spotkania adaptacyjne dla osób przyjętych na studia stacjonarne I stopnia, podczas których przedstawione zostały najważniejsze informacje dotyczące Uczelni oraz studiowania.

Studentów oficjalnie powitała Dziekan Szkoły Studiów I i II Stopnia dr hab. Justyna Matysiewicz, prof. UE.

"Cieszę się, że możemy się tutaj spotkać, bo jesteście jedną z integralnych części społeczności akademickiej".

Następnie głos zabrał Prorektor ds. Edukacji i Internacjonalizacji Prof. dr hab. Sławomir Smyczek.

"W imieniu całej społeczności akademickiej chciałbym Was powitać w najstarszej uczelni biznesowej na Śląsku, o bogatej tradycji i doświadczeniu w kształceniu najlepszej kadry dla biznesu. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach rozpoczyna 84 rok działalności, a Wy rozpoczynacie wspaniałą przygodę intelektualną otwierającą możliwości rozwoju wiedzy i talentów. Dokładamy wszelkich starań, by kierunki, na których studiujecie dostarczyły Wam najlepszej wiedzy, najbardziej użytecznej (...). Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest jedyną uczelnią na Śląsku posiadającą akredytację międzynarodową CEEMAN."

Prof. dr hab. Sławomir Smyczek podkreślał, że studia to nie tylko zdobywanie wiedzy i umiejętności przydatnych do wykonywania przyszłego zawodu, ale także rozwój. Prorektor zachęcił studentów do skorzystania z bogatej oferty anglojęzycznej i wyjazdów zagranicznych, praktyk i staży, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, do spełniania pasji i marzeń w kołach naukowych i organizacjach studenckich, a także do rozwijania talentów sportowych i muzycznych.

"Wierzę, że uczelnia stanie się miejscem inspiracji i wielowymiarowego rozwoju. Dołożymy wszelkich starań, byście czuli się tutaj najlepiej i mogli z dumą mówić Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach to moja Uczelnia."

W dalszej części spotkania Dziekan dr hab. Justyna Matysiewicz, prof. UE odczytała treść ślubowania na studenta Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Następnie Prodziekan dr Krystyna Mitręga-Niestrój, przedstawiła specyfikę studiowania, najważniejsze punkty regulaminu studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, w tym prawa i obowiązki studenta, a także informacje na temat podstawowych pojęć akademickich i organizacji roku akademickiego.

Zgodnie z kolejnym punktem programu spotkań adaptacyjnych dr Jolanta Łącka-Badura, Kierownik Centrum Języków Obcych omówiła ważne informacje związane z zapisywaniem się na lektoraty podkreślając, że UE Katowice jest jedną z nielicznych uczelni, która oferuje możliwość nauki 2 języków obcych w ramach programu studiów. Zasady realizowania zajęć z wychowania fizycznego przedstawił natomiast Eugeniusz Bronder, Kierownik Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu

Podczas spotkań adaptacyjnych wystąpiła także dr Maria Gorczyńska, prof. UE Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych, która przedstawiła instrumenty Uniwersytetu wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

Pod koniec wydarzenia Przewodniczący Parlamentu Studenckiego Bogdan Matyja wyjaśnił podstawowe zagadnienia na temat praw i obowiązków studentów, a także odpowiedział o specyfice studiowania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

Spotkanie oficjalnie zakończyła Dziekan Szkoły Studiów I i II Stopnia dr hab. prof. Justyna Matysiewicz życząc jednocześnie wszystkim studentom zdrowia, szczęścia i pomyślności w nowym roku akademickim, a także wiedzy, mądrości i satysfakcji z bycia studentami Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Po oficjalnej części spotkania odbyło się szkolenie z zakresu usług Google G Suite prowadzone przez Dyrektora Centrum Informatycznego Dariusza Rajfurę