Tydzień Integracyjny dla studentów krótkoterminowych

W semestrze letnim naukę na naszej Uczelni rozpoczyna kolejna grupa 48 studentów zagranicznych z 19 krajów, takich jak Włochy, Ukraina, Egipt czy Korea Południowa. Studenci przyjechali do nas w ramach programu Erasmus + oraz innych programów bilateralnych. Dołączą oni do ponad 200 studentów krótko i długoterminowych z 45 krajów, którzy przyjechali w semestrze zimowym.

Między 14 a 18 lutego na UE Katowice odbywał się Tydzień Integracyjny, który ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju miał formę online.

Tydzień Integracyjny to cykliczne wydarzenie organizowane przez Biuro Internacjonalizacji we współpracy z Biurem Współpracy Międzynarodowej. Jest to inicjatywa, której celem jest pomoc studentom zagranicznym w integracji ze społecznością akademicką oraz adaptacją w nowym miejscu.

Pierwszy dzień Tygodnia Integracyjnego miał charakter informacyjny – studentów powitał Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej Prof. Sławomir Smyczek. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jak funkcjonuje Uczelnia oraz gdzie mogą szukać pomocy w trakcie ich pobytu w Katowicach. Wzięli także udział w wirtualnym spacerze po kampusie, podczas którego nasi Uni Buddies, czyli wolontariusze opiekujący się studentami zagranicznymi, pokazali nowo przybyłym najważniejsze miejsca na Uniwersytecie.

Wtorek (15 lutego) poświęcony był w całości integracji. Zespół Welcome Point podzielił się ze studentami garścią praktycznych porad na temat życia w Katowicach i zaprosił ich do udziału w grach integracyjnych takich jak bingo czy Kahoot. Uczestnicy mogli także wziąć udział w sesji Q&A ze studentami, którzy gościli w naszej Alma Mater w poprzednim semestrze. Uwieńczeniem dnia było "Film party", czyli wspólny seans filmowy, który stanowił kolejną okazją do integracji.

Tydzień Integracyjny zakończył się w środę (16 lutego) warsztatami z języka polskiego. Wydarzenie to było nie tylko szansą na poznanie Polski i Śląska, ale także na zawarcie nowych znajomości jeszcze przed pierwszymi zajęciami.