Wykład nt. wyzwań dla przedsiębiorstw związanych z transformacją energetyczną gospodarki

6 czerwca br. odbył się wykład otwarty pt. "Wyzwania dla przedsiębiorstw związane z transformacją energetyczną gospodarki. Instrumenty wsparcia i źródła finansowania założeń zrównoważonego rozwoju". Gośćmi wydarzenia byli: Maciej Małachowski, Dyrektor w Grupie Energetycznej PwC, Marcin Idczak, Manager w Dziale Prawno-Podatkowym PwC oraz Wiktor Najmoła, Manager w Grupie Energetycznej PwC.

Prelegenci

Maciej Małachowski, Dyrektor w Grupie Energetycznej PwC

Posiada ponad piętnastoletnie, praktyczne doświadczenie w obszarze zarządzania ryzykiem finansowym, treasury oraz obrotu towarami w przedsiębiorstwach niefinansowych, ze szczególnym uwzględnieniem szeroko pojętego sektora energetycznego. Jest autorem publikacji na temat organizacji i funkcjonowania rynku energii elektrycznej w Polsce. Jego wypowiedzi cytowane są przez najbardziej poczytne portale / czasopisma branżowe (m.in. Wirtualny Nowy Przemysł, WysokieNapiecie.pl, Dziennik Gazeta Prawna, Parkiet, Puls Biznesu). Posiada praktyczne doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu strategii energetycznych jak również w strukturyzowaniu, parametryzacji i negocjowaniu umów typu corporate Power Purchase Agreement (cPPA). Doradzał w tym zakresie krajowym i międzynarodowym podmiotom, zarówno offtaker’om jak i wytwórcom energii elektrycznej, aktywnie wspierając transformację energetyczną krajowej i europejskiej gospodarki.

Marcin Idczak, Manager w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W PwC pracuje od 2016 r. Realizuje projekty obejmujące bieżące doradztwo podatkowe oraz przeglądy podatkowe w czołowych polskich i międzynarodowych firmach działających w branży naftowej i gazowej oraz energetycznej. Koncentruje się również na zagadnieniach ulg podatkowych oraz dotacji i rekompensat energetycznych. Ponadto, specjalizuje się w opodatkowaniu dochodów oraz międzynarodowym prawie podatkowym. Posiada również doświadczenie w przygotowywaniu rocznych kalkulacji CIT, deklaracji CIT oraz wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych w zakresie CIT i VAT, a także skarg do sądów administracyjnych.

Wiktor Najmoła, Manager w Grupie Energetycznej PwC

Dołączył do PwC 5 lat temu. W ramach realizowanych projektów współpracuje z funduszami inwestycyjnymi, bankami, spółkami energetycznymi, deweloperami OZE i przedsiębiorstwami z takich branż jak retail, motoryzacyjna, hutnicza, chemiczna. Wspiera klientów zarówno w procesach M&A jak i opracowywaniu strategii wejścia na rynek i docelowego modelu biznesowego, komercyjno-regulacyjnych analiz rynkowych, projekcji finansowych na potrzeby pozyskiwania finansowania zewnętrznego, strategii dekarbonizacji, prognoz rynkowych (cen energii elektrycznych, liczba pojazdów EV, sprzedaż produktów prosumenckich), wycen źródeł wytwórczych. Przed dołączeniem do PwC, wspierał przedsiębiorstwa przemysłowe w realizacji inwestycji skierowanych na optymalizację zużycia energii.