Zainaugurowano drugą edycję spotkań "EEC - Liderzy przyszłości"

W czwartek 19 maja 2016 r. spotkania z inwestorami, menedżerami i politykami w ramach "EEC - Liderzy przyszłości", inicjatywy Europejskiego Kongresu Gospodarczego, zainaugurował wykład otwarty Arkadiusza Gęsickiego - Partnera Lokalnego McKinsey & Company w Polsce. Prelegenta przywitał, prof. UE dr hab. Robert Tomanek, Rektor-elekt.

To już druga edycja cyklu wykładów otwartych w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC). Inicjatorem "Liderów przyszłości" jest prof. UE dr hab. Robert Tomanek, Rektor-elekt, Prorektor ds. Organizacji, Finansów i Rozwoju. Wśród słuchaczy znaleźli się głównie studenci, ale także młodzi absolwenci uczelni wyższych z kraju i zagranicy.

Arkadiusz Gęsicki w wystąpieniu pt. "Potęga cyfryzacji" mówił między innymi, że "globalizacja wkroczyła w nową fazę - erę transmisji danych, które są nie tylko nośnikiem informacji, ale też pomysłów i innowacji". Wspominał także o tym, jak w cyfrowym wyścigu radzi sobie Polska - pod względem cyfryzacji Polska zajmuje 28. miejsce wśród 34 krajów OECD. "Cyfryzacja pomoże rozwiązać główne problemy polskiej gospodarki: poprzez zwiększenie produktywności, rozszerzenie rynku, pobudzenie innowacyjności i efektywniejsze wykorzystanie kapitału ludzkiego" - dodał.

W kolejnych wystąpieniach pierwszego dnia uczestnicy mieli szansę wysłuchać również: Witolda Śmidowskiego – ambasadora RP w Królestwie Arabii Saudyjskiej, a także Tadeusza Truskolaskiego – prezydenta Białegostoku, który poruszył kwestie wykluczenia społecznego, ze szczególnym uwzględnieniem e-wykluczenia i barier finansowych; pokazał także rozwiązania typu Smart City wdrożone w Białymstoku.

Następnie liderzy przyszłości uczestniczyli w wystąpieniu Adama Krzanowskiego - prezesa Zarządu i współwłaściciela Grupy Nowy Styl, który opowiedział o doświadczeniach Grupy działającej w branży mebli i krzeseł biurowych, w tym o historii ekspansji międzynarodowej. Uczestnicy wysłuchali również wykładu nt. strategii podatkowej Pawła Szałamachy - ministra finansów. Minister poruszył kwestie umiarkowanych stawek i sprawnej administracji. Podczas wystąpienia zaznaczył, że koncepcje opodatkowania w Polsce, to temat, nad którym, ze względu na wielość poglądów, dyskusja będzie trwała zawsze.

W czasie pierwszego dnia wykładów Krzysztof Bielecki - przewodniczący Rady Partnerów EY i były premier RP omówił także cechy, które powinien mieć dobry lider, a umiejętności biznesowe porównywał do innych obszarów, jak np. piłka nożna. Ostatni wykład 19 maja wygłosił Jacek Siwicki - prezes Enterprise Investors.

Wykłady potrwają do piątku 20 maja br. W drugim dniu z liderami przyszłości spotkali się:

• Jacek Jankowski - Ambasador RP w Etiopii,
  • Robert Biedroń - Prezydent Słupska,
  • Jakub Bierzyński - Założyciel, CEO, OMD Sp. z o.o.,
  • Mateusz Filarowski - Starszy Analityk w Centrum Wiedzy McKinsey we Wrocławiu, Małgorzata Gontarz - Dyrektor Centrum Wiedzy McKinsey we Wrocławiu,
  • Magdalena Dziewguć - Head of Google for Work CEE, Google.

Więcej: www.eec-liderzy.eu

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest Partnerem Instytucjonalnym Europejskiego Kongresu Gospodarczego.