Bieg z UE Katowice - razem przeciw rakowi

W niedzielę 8 listopada br. w samym centrum Katowic na dystansie 10 km odbył się "Bieg dla jaj" w ramach akcji profilaktyki raka jąder i prostaty "Movember Polska 2015". Impreza zorganizowana została dzięki wsparciu wolontariuszy z Fundacji "Kapitan Światełko" oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice.

Akcja społeczna Movember trwająca cały listopad ma na celu edukowanie mężczyzn, małych i dużych, w zakresie profilaktyki nowotworowej mężczyzn.

W kategorii kobiet najlepsze okazały się: Ewelina Puchała (00:47:23.24), Małgorzata Siwek (00:48:25.04) i Anna Gemza (00:49:29.05). W kategorii mężczyzn najlepsi byli: Marcin Szmukier (00:37:09.18), Dariusz Keller (00:37:29.98) oraz Łukasz Szymczak (00:37:38.28). Najstarszym z biegnących był Pan Edward Kurek (76 lat), który dobiegł do mety z wynikiem 01:05:17.09. Zobacz wyniki

Każdy uczestnik na mecie otrzymał medal w kształcie logo akcji Movember Polska. Trofea oraz nagrody dla najlepszych ufundowali pracownicy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Fundacja Giesche. W imieniu władz Uniwersytetu, w szczególności Prorektora ds. Internacjonalizacji i Marketingu prof. Sławomira Smyczka, który jest ambasadorem akcji, zwycięzców na podium uhonorował rzecznik uczelni Marek Kiczka, także ambasador Movember. Akcję licznie wspierają też kobiety, co można było szczególnie zaobserwować na trasie oraz mecie.

W biegu wziął udział również minister sprawiedliwości dr Borys Budka, zapalony biegacz i maratończyk. Na mecie powiedział, że biegaczem po prostu się jest i że nie mogło go zabraknąć podczas biegu w tak szczytnym celu. Trasę ukończył z czasem 00:40:16.66, zajmując 7. miejsce. Borys Budka jest także pracownikiem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, zatrudnionym w Katedrze Prawa na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń. Wśród zawodników znaleźli się również obcokrajowy. Wydarzenie połączyło wszystkich, małych i dużych, młodych i starszych, wąsaczy, brodaczy, panów bez zarostu i panie. Wszyscy biegli dla wspólnego celu - profilaktyki raka jąder i prostaty oraz propagowania zdrowego stylu życia.

Uczestnicy wystartowali o godz. 11:00 z katowickiego rynku. Trasa zawierała charakterystyczne dla stolicy Śląska miejsca, takie jak np. Spodek, NOSPR czy Muzeum Śląskie. Bieg zakończył się pod budynkiem Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Galeria zdjęć

Szczegółowy przebieg trasy Biegu dla jaj:

START - Rynek, Teatralna, Moniuszki, Skargi, Stawowa, Mickiewicza, Dąbrówki, Opolska, Grundmanna, Stęślickiego (wzdłuż Parku Alojzego Budnioka), Misjonarzy Oblatów NMP, Katowicka, Ordona, Skrzypka, Olimpijska, wzdłuż NOSPR, Góreckiego, Ścigały, Kopalniana, Ryszarda, Wróblewskiego, Leopolda, Bohaterów Monte Cassino, 1 Maja, Bogucicka, META i wręczenie nagród zwycięzcom - budynek Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (ul. Bogucicka 5).

Więcej o biegu oraz akcji Movember dowiedzieć się można ze strony: www.movember.org.pl

Organizatorem akcji Movember Polska jest Fundacja "Kapitan Światełko". Akcję w tym roku wspierają: firma Nationale-Nederlanden, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, IFMSA-Poland – Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny Oddział Śląsk, Cyrulik Śląski, Beard Shop, PolskiWąs oraz ambasadorzy akcji – wąsacze.

Link do spotu promującego Movember Polska: Movember Polska 2015 feat. Krystyna Czubówna

Oficjalny hashtag akcji: #MovemberPL