Przejdź do menu Przejdź do treści

Dzień Edukacji Narodowej 2022 [relacja]

14 października br. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach wspólnie świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej - niezwykle ważną uroczystość dla nauczycieli akademickich, pracowników administracyjnych Uczelni, ale także całej społeczności Uniwersytetu. Podczas wydarzenia tradycyjnie wręczane są medale za długoletnią służbę, Krzyże Zasługi oraz medale Komisji Edukacji Narodowej, a także Nagrody Rektora. Uroczystość uświetnił występ Chóru Uczelni.

Wystąpienie JM Rektor

Uroczystość oficjalnie otworzyła JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, która powitała gości i złożyła wszystkim pracownikom podziękowania za wspólne budowanie "niesamowitego kapitału jakim jest wiedza". JM Rektor w swoim przemówieniu odniosła się także do oferty dydaktycznej Uniwersytetu z uwzględnieniem nowości programowych, sukcesów w zakresie pozyskiwania międzynarodowych akredytacji i ewaluacji naukowej, a także podjętych inicjatyw w obszarze współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Efektem takiej współpracy jest m.in. uzyskanie przez Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. 

"Nie udałoby się tego wszystkiego zrealizować, gdyby nie Państwa duża determinacja, zaangażowanie i autentyczne utożsamianie się z misją Uczelni. Nasze działania były nacechowane dużą dawką wrażliwości i empatii, którą wykazywaliśmy i stale wykazujemy chociażby z toczącą się wojną w Ukrainie (...). Zorganizowaliśmy wiele szczytnych działań pomocowych na rzecz uchodźców z tego kraju (...). Przygotowując się do ewaluacji naukowej cały czas zachowywaliśmy się bardzo odpowiedzialnie, z poszanowaniem etosu nauki i dbałości o wysoką jakość badań naukowych (...). Wyniki ewaluacji pokazały jeszcze jedną niezwykle ważną rzecz, z czego osobiście bardzo się cieszę - nasze badania mają bardzo duże przełożenie na gospodarkę i społeczeństwo. (...) Autentycznie przyczyniają się do poprawy jakości życia ludzi oraz poprawy rozwoju społeczno-gospodarczego. - podkreślała JM Rektor odnosząc się jednocześnie do trudności, z jakimi boryka się społeczeństwo w obliczu obecnej sytuacji ekonomicznej. 

"Bądźmy dumni z zawodu, który wykonujemy i szczytnej misji, która jemu przyświeca. Bądźmy autentycznymi architektami elit społecznych i gospodarczych naszego kraju oraz regionu, Budujmy i pomnażajmy nasz kapitał intelektualny, bo to dzisiaj jedyny zasób, który nie boi się żadnego kryzysu." - podsumowała swoją wypowiedź prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.

Wręczenie odznaczeń

Następnie nauczycielom akademickim zostały wręczone odznaczenia państwowe: 33 medale za Długoletnią Służbę, 4 Krzyże Zasługi, a także 3 medale KEN. Nagrodzonych przedstawił Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem dr hab. Robert Wolny, prof. UE. Odznaczenia wręczył oficjalnie Wicewojewoda Jan Chrząszcz, natomiast JM Rektor prof. dr hab. Celina M. Olszak wręczyła nagrodzonym legitymacje. Więcej informacji

Nagrody Rektora 

Ważnym punktem Dnia Edukacji Narodowej jest wręczenie Nagród Rektora. Wyróżnionych nauczycieli akademickich wyczytał dr hab. Robert Wolny, prof. UE. Kolejno JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina Olszak wraz z Prorektorem ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Sławomirem Smyczkiem wręczyli dyplomy wraz z gratulacjami za wybitne osiągnięcia. 

Nagrody Rektora (I, II oraz III stopnia) otrzymali także pracownicy administracyjni. Wyróżnionych, na środek zaprosił dr hab. Robert Wolny, prof. UE, a następnie JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina Olszak wraz z Kanclerzem Pawłem Kadłubiakiem, wręczyli dyplomy oraz serdeczne gratulacje. 

Wystąpienie Przewodniczącego Parlamentu Studenckiego

Na koniec wydarzenia głos zabrał Przewodniczący Parlamentu Studenckiego - Bartłomiej Kawulok który na ręce JM Rektor złożył podziękowania za trud pracy akademickiej. Podziękowania dla grona nauczycieli w imieniu pracowników niebędących nauczycielami akademickimi złożył także Kanclerz Paweł Kadłubiak składając jednocześnie najlepsze życzenia. 

Uroczystość zakończyła się złożeniem podziękowań dla nauczycieli akademickich na ręce JM Rektor prof. dr hab. inż. Celiny M. Olszak. 

Galeria zdjęć z wręczenia Nagród Rektora cz. 1

Galeria zdjęć z wręczenia Nagród Rektora cz. 2

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3