Gala otwarcia ŚFN w Planetarium Śląskim

W sobotę 3 grudnia br. w Planetarium Śląskim odbyła się uroczysta Gala otwarcia Śląskiego Festiwalu Nauki 2022. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, a także władz uczelni wyższych współorganizujących ŚFN. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach reprezentowali: JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej prof. dr hab. Maciej Nowak oraz Dyrektor Biura Doskonałości Naukowej dr Łukasz Korach.

Wydarzenie rozpoczęło się wystąpieniami przedstawicieli śląskich władz oraz uczelni współorganizujących festiwal. Następnie odbyła się debata na temat tego, jak badania kosmosu mogą przyczynić się do poprawy warunków życia na Ziemi. Dyskusję z udziałem ekspertów prowadził ambasador Festiwalu dr Łukasz Lamża.

W debacie uczestniczyli m.in.:

• prof. Grzegorz Wrochna – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej,
  • dr hab. Agata Daszkowska-Golec, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
  • prof. Mark McCaughrean – astrofizyk, doradca ds. nauki i eksploracji w Europejskiej Agencji Kosmicznej,
  • dr Sławosz Uznański – naukowiec i doktor elektroniki pracujący obecnie w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych oraz jedyny Polak wybrany do rezerwy astronautów ESA.

Więcej informacji nt. Śląskiego Festiwalu Nauki, który odbywa się w dniach 3-5 grudnia 2022 r.