Jedenaste kolokwium noblowskie

Katedra Finansów Publicznych oraz Katedra Analiz Gospodarczych i Finansowych zapraszają na organizowane wspólnie 24 maja 2023 r. w Patio Rektoratu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach kolokwium noblowskie, którego prelegentem będzie prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar. Temat spotkania: "Czy Polska powinna wstąpić do strefy euro? Optymalne obszary walutowe Roberta Mundella".

Cykl kolokwiów naukowych poświęconych dyskusji nad wpływem dorobku laureatów Nagrody Nobla na podejmowane w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach badania naukowe, zainicjowany w 2018 r. przez dra hab. Artura Walasika, prof. UE doczekał się kolejnej edycji.

Dotychczas odbyło się dziesięć kolokwiów noblowskich poświęconych dorobkowi: Paula Krugmana, Elinor Ostrom, Eugena Famy, Herberta Simona, Douglassa Northa, Michaela Spence'a, Daniela Kahnemana, Davida Carda, Abhijita Banerjee, Esther Duflo, Michela Kremera oraz Angusa Deatona i Miltona Friedmana.

Jedenaste Kolokwium Noblowskie przygotowano we współpracy z Katedrą Analiz Gospodarczych i Finansowych, kierowaną przez prof. dra hab. Eugeniusza Gatnara, członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego w latach 2010-2016 oraz członka Rady Polityki Pieniężnej w latach 2016-2022, który przyjął zaproszenie do bycia prelegentem.

Przedmiotem jedenastego kolokwium będzie dyskusja wokół dorobku Roberta Mundella laureata Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1999 r. Nagroda przyznana została "za analizę polityki pieniężnej i fiskalnej w różnych reżimach kursowych oraz analizę optymalnych obszarów walutowych".

Zapraszamy pracowników, doktorantów oraz studentów Uniwersytetu oraz wszystkich zainteresowanych na X Kolokwium Noblowskie, które odbędzie się w stacjonarnie w dniu 24 maja 2023 r. o godz. 15:15 w Patio budynku Rektoratu.

Więcej informacji nt. noblisty: