Jubileusz 150. rocznicy urodzin prof. Karola Adamieckiego

17 marca br. w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach obchodzimy Jubileusz urodzin Karola Adamieckiego (1866-1933).

Z tej okazji Dziekan Wydziału Zarządzania i dyrektor Ośrodka Historii Uniwersytetu Ekonomicznego i Zawodzia w Katowicach mieli zaszczyt zaprosić na uroczystą Sesję Naukową poświęconą uczczeniu 150. rocznicy urodzin prof. Karola Adamieckiego, współtwórcy nauk o zarządzaniu w Polsce, patrona katowickiej uczelni w latach 1972-2009. Sesja rozpoczęła się o godz. 12.00 w Auli Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych. Wydarzenie poprzedziło podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Dąbrową Górniczą i Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach.

Osiągnięcia naukowe Karola Adamieckiego z teorią harmonizacji na czele i jego wkład w dorobek nauk o zarządzaniu są w pełni opracowane i stosunkowo dobrze znane. Natomiast mniej wiemy o epoce, w której żył i działał. Uczony, podobnie jak każda jednostka, jest poniekąd dzieckiem swego czasu. Dlatego zamierzamy powiedzieć więcej o środowiskach i instytucjach, w których Adamiecki przebywał i które go współkształtowały. Stąd taka treść wystąpień, zarazem ich układ w porządku chronologicznym. Zapraszamy do tej podróży w czasie i do miejsc, współcześnie inaczej może znanych czy odbieranych niż w czasach Adamieckiego.

Na okoliczność obchodów Jubileuszu opracowana została specjalna strona internetowa poświęcona postaci Karola Adamieckiego, którą mamy przyjemność Państwu zaprezentować: www.ue.katowice.pl/uczelnia/o-uczelni/karol-adamiecki.

Zobacz zapowiedź wydarzenia w TVP3 Katowice (prof. UE dr hab. Alojzy Czech, dyrektor Ośrodka Historii Uniwersytetu Ekonomicznego i Zawodzia w Katowicach; od 13 minuty).

Jubileusz 150. rocznicy urodzin Karola Adamieckiego