Przejdź do menu Przejdź do treści

Jubileusz 85-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach [podsumowanie]

11 stycznia jedna z najstarszych uczelni na Górnym Śląsku, największa uczelnia w regionie kształcąca w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych, obchodziła swoje święto będące jednocześnie punktem kulminacyjnym obchodów jubileuszu 85-lecia. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach rozpoczął je już 5 października wraz z inauguracją roku akademickiego 2021/2022, a zakończy jubileuszowym zjazdem absolwentów w czerwcu br.

Fragment rozmowy, dotyczącej utworzenia uczelni, prowadzonej w 1935 roku na Muchowcu - pomiędzy pierwszym Dyrektorem Studium i Rektorem Uczelni doktorem Józefem Lisakiem - oraz kuratorem Tadeuszem Kupczyńskim (wówczas naczelnikiem Wydziału Oświecenia Publicznego Województwa Śląskiego):

 "Chodzi o rzecz doniosłą: [powiedział dr Józef Lisak] - kreowanie na Śląsku pierwszej polskiej szkoły wyższej, początkowo nieakademickiej, uczącej ekonomii, ale nieco innej, praktyczniejszej."
Na pytanie kuratora: "gdzie?", dr Lisak odpowiada: "Tam" - pokazując las kominów majaczący w dali poprzez mgły słonecznego poranka."

Uczelnia dawniej i dziś

Uczelnia powstała 3 grudnia 1936 roku, a 11 stycznia 1937 roku odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego, po której kilkudziesięciu studentów rozpoczęło naukę na jedynym wówczas Wydziale Organizacji Przemysłowej. Wykład inauguracyjny wygłosił założyciel i pierwszy rektor uczelni dr Józef Lisak. Wtedy uczelnia funkcjonowała jako prywatne Wyższe Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych. Pierwszą siedzibą uczelni były pomieszczenia gmachu Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych, a później, od 1946 roku, pierwszymi dwoma własnymi obiektami były dawny ratusz gminy miejskiej Zawodzie – obecny budynek rektoratu przy u. 1 Maja 50 oraz obecny budynek „A” przy ulicy Bogucickiej 3. 

Dziś Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach to cztery wydziały: Ekonomii, Finansów, Informatyki i Komunikacji, Zarządzania, a kształci się w nim w ramach katowickiego kampusu i filii w Rybniku na ponad 20 kierunkach studiów (w tym 7 programach w języku angielskim) około 8000 studentów, ponad 100 doktorantów i blisko 1000 uczestników studiów podyplomowych. Łącznie w roku jubileuszowym na uniwersytecie studiuje blisko 400 studentów zagranicznych z 45 krajów z całego świata. Uczelnia funkcjonuje obecnie w 10 budynkach oraz wspólnym (z Uniwersytetem Śląskim) Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej. Studenci i pracownicy korzystają z licznych stypendiów oraz programów zagranicznych w ramach ok. 400 umów międzynarodowych. Średniorocznie członkowie społeczności akademickiej odbywają ponad 500 wyjazdów zagranicznych, a uniwersytet gości ponad 300 osób z zagranicy. O tym, jaką rolę uczelnia przywiązuje do umiędzynarodowienia, świadczy otwarty tam w 2021 roku pierwszy uniwersytecki „Welcome Point” w woj. Śląskim, będący centrum obsługi studentów, doktorantów i kadry z zagranicy.

Katowicka uczelnia jest pierwszą w województwie śląskim z międzynarodową akredytacją instytucjonalną CEEMAN International Quality Accreditation (IQA) – jedną z najbardziej prestiżowych i cenionych w obszarze edukacji menedżerskiej. W swojej dotychczasowej 85-letniej historii Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach wykształcił ponad 140 tysięcy cenionych przez pracodawców absolwentów. W rankingu najlepszych pracodawców, opublikowanym po raz pierwszy w 2021 roku przez magazyn „Forbes” (ranking „Poland's Best Employers 2021”), uczelnia uplasowała się na 3. miejscu w kraju w zestawieniu branżowym „szkolnictwo wyższe i nauka” oraz na 43. miejscu w ogólnym zestawieniu pracodawców, zatrudniających na terenie Polski ponad 250 pracowników. 

Rozpoczęcie obchodów jubileuszu

Wraz z uroczystą inauguracją roku akademickiego 2021/2022 uniwersytet rozpoczął obchody jubileuszu 85-lecia pod hasłem „Siła w jedności”, podkreślając tym samym, że jego siła i wartość tkwią w sile zespołów, dialogu, doświadczeniu, umiejętnościach członków społeczności akademickiej oraz w społecznej odpowiedzialności. – „Tak jak w 1936 roku jedność i konsekwencja w działaniu naszych pionierów doprowadziły do powstania uczelni i zainaugurowania 11 stycznia 1937 roku pierwszego roku akademickiego, tak dzisiaj poprzez współpracę, kreatywność i ponadprzeciętność, mamy szansę wpisać naszą uczelnię na trwałe w nurt nowoczesności i prestiżu.” – podkreślała rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, nawiązując do hasła przewodniego jubileuszu. 

Podczas inauguracji do uroczystej immatrykulacji przystąpili najlepsi nowo przyjęci przedstawiciele wydziałów uczelni. Reprezentowali blisko 4000 studentów pierwszego roku. – „Pragnę uniwersytetu, w którym ludzie są najważniejszym zasobem i kapitałem, a inwestowanie w nich jest sposobem na osiąganie sukcesu.” – mówiła do nich prof. Olszak. Podczas inauguracji wręczono dyplomy uznania dyrektorom pięciu szkół partnerskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, z których największa liczba absolwentów rozpoczyna naukę i z których najwięcej laureatów olimpiad przedmiotowych wybrało studia na UE Katowice, a jednocześnie szkół, które uzyskały wysoką pozycję w rankingu najlepszych liceów i techników „Perspektyw”. Uniwersytet przyznał także studentom, młodym naukowcom oraz artystom związanym z uczelnią specjalne wyróżnienia rektora za sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.

Święto uczelni

Jubileuszowe święto uczelni 11 stycznia br. rozpoczęło się od tradycyjnego uroczystego posiedzenia Senatu uczelni w auli im. dr. Józefa Lisaka. Podczas uroczystości wręczono promocje doktorskie i habilitacyjne w dyscyplinach Ekonomia i Finanse oraz Nauki o Zarządzaniu i Jakości. W tym roku dyplomy odebrało 22 naukowców. 

Fragment przemówienia rektor prof. Celiny M. Olszak podczas obchodów Święta UE Katowice:

 "Nowatorskie plany i marzenia dr. Józefa Lisaka o ekonomicznym kształceniu wyższym, wyrastające z przemysłowego regionu, realizują się od pierwszych zajęć do dziś. Obecnie uczelnia staje się ważnym moderatorem w transformacji społeczno-gospodarczej regionu, a Katowice miastem o wiodącej roli w rozwoju nauki, które w 2024 roku stanie się Europejską Stolicą Nauki. Utożsamiamy się z regionem - jego piękną niepowtarzalną i niesamowitą historią, osnutą niejednokrotnie ogromnym poświęceniem oraz trudem, ale równocześnie widzimy szansę w nauce, dzięki której region może stać się autentyczną przestrzenią do rozwoju innowacyjności i przedsiębiorczości oraz miejscem, gdzie ceni się wiedzę, talent, etos pracy oraz stawia na różnorodność."

Uniwersytet uhonorował również specjalnymi statuetkami laureatów pierwszej edycji konkursu "Wybitni Absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach". Statuetki otrzymali: w kategorii zawodowej Ryszard Wojtkowski – Founder and Managing Director, CEO, Resource Partners; w kategorii społecznej Aleksandra Gajewska – dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie; w kategorii naukowej prof. zw. dr hab. Jerzy Rokita – rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w latach 1982-1990; w kategorii "wschodząca gwiazda" Katarzyna Emin – konsultant w firmie Accenture oraz asystent w Centrum Studiów Europejskich na University of Florida w Gainesville (USA).

Tytułami profesorów honorowych uczelnia wyróżniła z kolei 6 zasłużonych dla uniwersytetu emerytowanych nauczycieli akademickich. 

Uroczystość uświetnił występ Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, który również w tym roku akademickim obchodzi swój Jubileusz i świętuje 15-lecie istnienia. Na uczestników czekał także premierowy pokaz filmu jubileuszowego oraz wystawa multimedialna pt.: "Siła w jedności". Wystawa jest efektem prac nad jubileuszową sesją fotograficzną, która odbyła się w grudniu 2021 roku. Prezentuje zdjęcia studentów, pracowników, absolwentów i doktorantów w uczelnianych kolorach. Film natomiast jest dopełnieniem sesji zdjęciowej i wystawy. Biorącym w nim udział podczas nagrywania zadano pytania: „czym jest dla ciebie uniwersytet?” oraz „w czym tkwi siła uniwersytetu?”(film jest dostępny na oficjalnym kanale YouTube uczelni: „UEKatowice”).

– „Na kolejne lata życzę naszej jubilatce i nam wszystkim, abyśmy nigdy nie zapomnieli, co jest w naszych dążeniach najważniejsze. Aby wartości przyświecające Alma Mater prowadziły ją w wytyczonym kierunku, w otwartości na drugiego człowieka.” – mówiła podczas uroczystości rektor, prof. Celina M. Olszak.

Wieczorem obchody przeniosły się do Opery Śląskiej w Bytomiu, gdzie odbyła się Wielka Gala Jubileuszowa. Podczas wydarzenia rektor wręczyła specjalne statuetki laureatom „Plebiscytu Mistrzów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach” w kategoriach: Mistrz Pióra, Mistrz Słowa, Mistrz Życzliwości, Mistrz Sztuki, Mistrz Stylu, Mistrz Sportu, Mistrz Humoru. Statuetki otrzymali pracownicy, którzy zwyciężyli w głosowaniu społeczności akademickiej. 

Wydarzenie krótkim występem fortepianowym, związanym z ukazaniem się nowej płyty z cyklu „Akademia Klasyczna”, uświetnił prof. dr hab. Tadeusz Trzaskalik – laureat plebiscytu w kategorii Mistrz Sztuki.

W trakcie wydarzenia rektor prof. Celina M. Olszak została uhonorowana Pierścieniem Stulecia Niepodległości RP - prestiżową nagrodą, powstałą z inicjatywy Stowarzyszenia Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego, wyróżniającą osoby zasłużone dla bezpieczeństwa kraju, wnoszące istotny wkład dla dobra publicznego, rozwoju gospodarki oraz wizerunku ojczyzny.

Po części oficjalnej, odbyła się prawdziwa uczta kulturalna. Na scenie z programem operowo-operetkowy wystąpili artyści: soliści, chór oraz balet Opery Śląskiej w Bytomiu, przy akompaniamencie orkiestry pod batutą Maestro Tadeusza Kozłowskiego. Całość zakończył uroczysty bankiet.  

Jubileuszu ciąg dalszy

Z okazji obchodów jubileuszu uczelni wydana została księga o charakterze pamiątkowym. Pozwala ona spojrzeć na jej dzieje z perspektywy rozwoju od początku istnienia, zwłaszcza rozwoju szkół naukowych, a także z perspektywy wspomnień członków jej społeczności. Zawiera także historyczne zdjęcia przedstawiające ważne osobistości, studentów i wykładowców, ich wspomnienia, a także infrastrukturę uniwersytetu na przestrzeni lat. W ramach jubileuszu uczelnia planuje jeszcze m.in. odsłonięcie specjalnego uniwersyteckiego muralu na terenie katowickiego kampusu oraz jubileuszowy zjazd absolwentów. 

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3