Komentarz ekspertów UE Katowice nt. gospodarki regionalnej w marcu [raport]

Zespół ekspertów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach działający przy Centrum Badań i Rozwoju (CBiR) i monitorujący sytuację gospodarczą w regionie, prezentuje kolejny raport dotyczący sytuacji w gospodarce regionalnej. W marcowym raporcie eksperci zwracają uwagę na skalę bezrobocia, wyniki w zakresie budownictwa mieszkaniowego, nakładów inwestycyjnych, czy produkcji przemysłowej.

Główne wnioski z raportu:

• Województwo śląskie jest na drugim miejscu w kraju, po województwie wielkopolskim pod względem niskiego poziomu bezrobocia. Nie zmienia to faktu, że r/r w województwie śląskim wystąpił przyrost liczby osób bezrobotnych o ponad 33%. Od lutego 2020 r. – do lutego br. pula bezrobotnych zwiększyła się o 24 tys. osób.
  • Póki co relacja napływów do i odpływów z grupy bezrobotnych wydaje się wracać do trendu sprzed pandemii. Najbliższe miesiące pokażą, czy będzie to również obserwowalne w nieco dłuższym okresie. Jeśli tak, to czeka nas sezonowe ożywienie na rynku pracy.
  • Widoczne jest ożywienie produkcji przemysłowej. Jednak spadek wolumenu produkcji samochodów w Europie, spowodowany przestojami w dostawach elektroniki, prawdopodobnie wpłynie negatywnie na całe łańcuchy dostaw w branży – w tym na związane z nimi firmy zlokalizowane w województwie śląskim.
  • Dynamika produkcji budowlano-montażowej kształtowała się w początku roku podobnie do ubiegłorocznej.
  • Dokładniejszej oceny sytuacji w handlu będzie można dokonać po analizie zmian, jakie wystąpiły i wystąpią w pierwszym półroczu br. – również w związku z wahnięciami, które zapewne zostaną odnotowane w konsekwencji ograniczenia działalności sklepów wielkopowierzchniowych.
  • W województwie śląskim nakłady inwestycyjne spadły w 2020 r. aż o 21,8% w porównaniu do 2019 r., co stanowi trzeci najgorszy wynik w Polsce – odległy od wskazania ogólnopolskiego i wyników innych silnych gospodarczo województw. Obniża to projekcje względem długoterminowych perspektyw wzrostu w regionie.
  • Wskaźniki koniunktury w marcu w większości branż poprawiły się nieznacznie w stosunku do lutego. Nie odzwierciedla to prawdopodobnie w pełni obostrzeń, które zaczęły obowiązywać w drugiej połowie marca. Ich efekty pojawią się zapewne w kwietniu, choć należy mieć świadomość, że przedsiębiorstwa zdołały częściowo przystosować się do działania w warunkach obowiązywania ograniczeń i ich efekty są generalnie dużo słabsze, szczególnie w przemyśle, niż w zeszłym roku.
  • Po raz kolejny odnotowano dobre wyniki w zakresie budownictwa mieszkaniowego. A skalę uzyskiwanych pozwoleń na budowę można uznać za bardzo perspektywiczną bazę do utrzymania wysokich efektów rzeczowych budownictwa mieszkaniowego w latach 2021 i 2022.

W skład zespołu koordynowanego przez dr. Marcina Barona wchodzą: dr hab. Jan Acedański, dr Radosław Cyran, dr Piotr Dąbrowski, dr Bartłomiej Gabryś, dr Piotr Gibas, dr hab. Tomasz Ingram, prof. UE oraz dr Grzegorz Krawczyk.

Wszystkie komentarze ekspertów można znaleźć na stronie: https://www.ue.katowice.pl/uczelnia/badania-i-rozwoj/komentarze-ekspertow.html.