25 listopada br. w Patio Rektoratu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbył się koncert pt. "Mazurki Chopina wokalnie i instrumentalnie" z udziałem prof. dr hab. Tadeusza Trzaskalika oraz zaproszonych gości. Wydarzenie było organizowane w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Wśród występujących artystów znaleźli się:
-
Prof. dr hab. Henryk Gembalski – skrzypek improwizujący
Aktywny na profesjonalnym rynku muzycznym od 1978 roku. Współtwórca i członek ponad 60 zespołów z różnych obszarów muzycznych: jazz, blues, rock, muzyka klasyczna i improwizowana. Zwycięzca międzynarodowych konkursów „Jazz nad Odrą” (Wrocław 1978) i „Złoty Smyczek” (Szczecin – 1986). Gra na ponad 40 opublikowanych płytach. W latach 90-tych XX wieku związany ze światem teatru: napisał muzykę do 30 przedstawień oraz wystąpił w ponad 350 spektaklach. Twórca muzyki do filmów dokumentalnych i programów TV. Koncertował w prawie całej Europie oraz w Chinach, Rosji, USA i w Algierii. Wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach i Akademii Muzycznej w Łodzi. Uprawia muzykę improwizowaną inspirowaną różnymi gatunkami, próbując łączyć ich elementy w jednorodny i spójny język muzyczny. Interesuje się badaniami nad formą w muzyce improwizowanej, opublikował książkę pt. „Improwizowana forma otwarta – między wolnością a koniecznością”. -
Edyta Nowicka
Edukację muzyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Zduńskiej Woli w klasie skrzypiec. Jest również absolwentką Zespołu Szkół Muzycznych im.Stanisława Moniuszki w Łodzi w klasie śpiewu solowego. Ukończyła: Akademię Muzyczną im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi, specjalność Dyrygentura Chóralna, Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, kierunek wokalno-aktorski oraz studia podyplomowe na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie rozwijała swoje umiejętności w zakresie dyrygentury.
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie sceniczne - współpracowała i nadal współpracuje z teatrami muzycznymi, m.in. do niedawna z nie istniejącym już Gliwickim Teatrem Muzycznym, a aktualnie z Teatrem Muzycznym Arte Creatura.
Koncertuje w kraju i za granicą wykonując różnorodny repertuar od muzyki barokowej po operetkę, operę, pieśni i musical. Stałym punktem działalności koncertowej są liczne duety i tercety wokalne, m. in. duet z Ayaką Meiwą, gdzie oprócz pieśni polskich wykonuje również tradycyjne pieśni japońskie w języku japońskim, co dodaje niezwykłej oryginalności, a koncerty są niepowtarzalną okazją do bezpośredniego kontaktu z kulturą muzyczną wschodu.
Oprócz działalności koncertowej, na co dzień spełnia się jako nauczyciel w zakresie emisji głosu oraz śpiewu przygotowując do zawodowej pracy na scenie zarówno solistów jak i chóry. -
prof. dr hab. Tadeusz Trzaskalik
Ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od roku 1975 pracuje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, gdzie uzyskał doktorat, habilitację oraz tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych. Na swej macierzystej uczelni pełnił wiele ważnych funkcji. Jest autorem i redaktorem wielu publikacji naukowych i prac dydaktycznych.
W 1969 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Średnią Szkołę Muzyczną im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie fortepianu prof. Tadeusza Myrdacza.. W 2011 roku ukończył studia licencjackie na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla. Obecnie interesuje się głównie polską muzyką fortepianową I połowy XIX wieku. W swoim dorobku muzycznym ma liczne koncerty oraz osiem płyt, tworzących cykl „Akademie Klasyczna”, nagranych w studiu Polskiego Radia Katowice. Współpracuje ze szkołami, domami kultury oraz Uniwersytetami Trzeciego Wieku na terenie całej Polski, prowadząc audycje muzyczne i koncerty. Na swej. uczelni prowadził wykład „Między ekonomią, matematyką a muzyką”.
Dołącz do nas