Konferencja Studenci Zagraniczni 2016

W dniach 21-22 stycznia 2016 r. w Gdańsku odbyła się kolejna edycja konferencji "Studenci Zagraniczni w Polsce 2016".

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele naszej uczelni m.in. Biura Międzynarodowej Wymiany Studentów: Dominika Janik-Hornik oraz Renata Lipczak, a także Biura Komunikacji i Relacji Międzynarodowych: Edyta Lachowicz-Santos.

Konferencja składała się z kilku sesji plenarnych na temat:

• Współpraca polskich uczelni z krajami Ameryki Łacińskiej
  • Jak promować szkolnictwo wyższe za granicą - marketing nowej generacji
  • Umiędzynarodowienie - jak to robimy w Gdańsku
  • Rekrutacja studentów zagranicznych – kluczowe rynki, nowe inicjatywy
  • Umiędzynarodowienie w praktyce
  • Partnerzy umiędzynarodowienia.

Podczas sesji na temat "Umiędzynarodowienia w praktyce" wystąpiła m.in. Edyta Lachowicz-Santos, która przedstawiła prezentację na temat: "Relacje z absolwentami jako istotny element procesu umiędzynarodowienia uczelni".

W konferencji uczestniczyli rektorzy, prorektorzy, specjaliści z biur współpracy międzynarodowej i biur promocji, przedstawiciele miejskich i wojewódzkich władz samorządowych, a także ambasadorzy – JE Ambasador RP w Brazylii Andrzej Braiter (który był obecny dzięki połączeniu przez Skype) i JE Ambasador Republiki Argentyńskiej w Polsce Patricia Beatriz Salas.

Tematy poruszane w trakcie konferencji jak co roku dotyczyły spraw umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego, wzmacniania mobilności studentów i pracowników, wzmacniania wizerunku uczelni na rynku międzynarodowym oraz promocji szkolnictwa wyższego na skalę ogólnokrajową.

Konferencja została połączona z finałem konkursu na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce 2015 – Interstudent.

Jednym z wydarzeń towarzyszących ogólnopolskiej konferencji była promocja książki pt. "Czas internacjonalizacji. Wyzwania dla polskich uczelni", pod redakcją dr Bianki Siwińskiej z Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" i dr Marka Zimnaka ze Stowarzyszenia PRom. Publikacja przedstawia różnorodność oferty skierowanej dla studentów zagranicznych przez okres ostatnich lat, a także zmiany i porównania w umiędzynarodowieniu uczelni wyższych. W książce zostały zamieszczone m.in. liczne publikacje naszych pracowników.

Organizatorami konferencji są: Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Gdański Uniwersytet Medyczny, Urząd Miasta Gdańsk oraz Fundacja Edukacyjna "Perspektywy".