Przejdź do menu Przejdź do treści

Międzynarodowy Dzień Niewidomych - 13 listopada

13 listopada to Międzynarodowy Dzień Niewidomych. Celem obchodów tego Dnia jest przypomnienie, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w naszym społeczeństwie oraz uczestniczą w nim na równi z osobami pełnosprawnymi.

Data związana jest z dniem urodzin francuskiego pedagoga Valentina Haüya, założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu. Intencją obchodów Międzynarodowego Dnia Niewidomych jest przybliżenie społeczeństwu problemów z jakimi borykają się osoby niewidome i słabowidzące oraz uwrażliwienie go na potrzeby tych osób. Święto to jest także okazją do zauważenia i docenienia rodzin, przyjaciół, opiekunów, instytucji, organizacji oraz wszystkich tych, którzy na co dzień pomagają niewidomym i słabowidzącym.

W Polsce ten dzień oficjalnie po raz pierwszy obchodzony był w 1993 roku (decyzją IV Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Unii Niewidomych). Mimo, iż święto trwale wpisało się do kalendarza, nie każdy o nim wie. Dlatego Wszystkim odwiedzającym Naszą stronę, chcielibyśmy zwrócić uwagę na tę szczególną datę oraz zachęcić do otwartości i poszanowania praw każdego człowieka.

Czy wiesz, że:

Niezwykła plastyczność mózgu

Często, choć  nie zawsze, utrata jednego zmysłu wyostrza inne. U osób, które nie widzą od urodzenia lub zdolność tę utraciły wkrótce po narodzinach, zaobserwowano zupełnie inną niż u osób widzących sieć połączeń komórek nerwowych w mózgu, za pośrednictwem której w korze sensorycznej przekazywane są informacje.

Echolokacja

Istnieją niewidomi, którzy rozwinęli zdolność echolokacji do tego stopnia, że są w stanie bez problemu poruszać się… na rowerze w ulicznym ruchu. Daniel Kish, Amerykanin uczący innych niewidomych posługiwania się echolokowaniem, opanował tę umiejętność w takim stopniu, że uprawia kolarstwo górskie oraz wspina się po górach.

Pies-przewodnik

Pies-przewodnik to dla wielu niewidomych jedyna szansa na w miarę normalne funkcjonowanie. Zwierzęta te uczone są pomagać swoim opiekunom na każdym kroku. Zarówno wtedy, gdy - jak Salty i Roselle w 2001 roku - wyprowadzają człowieka z płonących wież World Trade Center, czy - jak pies Billa Irwina - prowadzący go Szlakiem Appalachów liczącym ponad 3 tys. km. Nigdy nie należy rozpraszać psa będącego przewodnikiem osoby niewidomej.

Promile :)

Na opakowaniach leków zamieszczany jest tekst w piśmie Braille’a – co wydaje się być oczywiste. W Japonii na puszkach z piwem alfabetem Braille’a zamieszczone jest ostrzeżenie o zawartości alkoholu – co też powinno wydawać się oczywiste…

Źródło:

Dołącz do nas

Nasi partnerzy