Przejdź do menu Przejdź do treści

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Dzień ten ma za zadanie zwrócić uwagę na problemy osób z niepełnosprawnościami oraz wskazać na potrzebę integracji tych osób z resztą społeczeństwa.

Cele Międzynarodowego Dnia:

  • upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku wobec osób niepełnosprawnych,
  • przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych,
  • włączeniu osób niepełnosprawnych w życie społeczne,
  • zwiększenie świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia, 
  • zwrócenie uwagi na bariery, z którymi borykają się niepełnosprawni.

Każdy inny, wszyscy równi

Każdy z nas jest inny i niepowtarzalny. Różnie wyglądamy, mówimy. Odmienne mamy zainteresowania. Mieszkamy w różnych miejscach. Jesteśmy zdrowi (aktualnie) lub zmagamy się z chorobą. Wszyscy jednak tworzymy wspólnotę ludzi. I każdy z nas, niezależnie od okoliczności, powinien być pełnoprawnym członkiem tej wspólnoty.

Dlatego tak ważna jest szeroko rozumiana dostępność. Dlatego tak ważne jest aby zacząć zwracać na to uwagę. Aby wprowadzić pewne standardy w administracji, komunikacji, projektowaniu, usługach i innych aspektach ludzkiego życia, które miały by charakter włączający, a nie wykluczający.

Nasz Uniwersytet również podejmuje działania w tym zakresie. Od 2021 roku realizujemy projekt pt. "UEKat dostępny", który obejmuje zarówno działania architektoniczne (np. windy, dostępne oznaczenia), cyfrowe, informacyjne, jak i zwiększające kompetencje w zakresie przekazywania wiedzy w sposób dostępny dla wszystkich. 

Obecnie na UE Katowice prowadzone są szkolenia poruszające zagadnienie niepełnosprawności. Są one przeznaczone dla wszystkich chętnych pracowników uczelni. Zakres tematyczny jest bardzo szeroki. Od szkoleń wprowadzających w tematykę niepełnosprawności, podczas których mamy okazję dowiedzieć się o jej, zaskakująco, nieoczywistych aspektach. Poprzez konkretne szkolenia dotyczące pracy z osobami z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Kończąc, na praktycznych szkoleniach dot. uniwersalnych zasad przygotowywania pism, formularzy, materiałów dydaktycznych, prezentacji oraz spotkań online tak by były one dostępne dla jak największego grona odbiorców.

Każdy inny, wszyscy równi. Każdy z nas może uczynić świat, a na pewno miejsce w którym pracujemy, uczymy się, mieszkamy nieco lepszym.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3