Nowy "Horyzont" - o sprawiedliwej transformacji dla wszystkich

Jak sprawić, by zielona transformacja Europy i globu nie “pozostawiała nikogo w tyle”? Czyli, na ile ONZ-owska zasada leave no one behind - w odniesieniu do kwestii środowiskowych - musi być wspierana licznymi działaniami na rzecz zmarginalizowanych społeczności na poziomie lokalnym? To pytania, które są punktem wyjścia dla projektu BOLSTER, rozpoczynającego się we wrześniu br. Finansowanie badań i pilotaży zapewnia europejski program Horyzont Europa. Nasza Uczelnia jest członkiem konsorcjum realizującego to przedsięwzięcie.

Podstawowym założeniem projektu BOLSTER (Bridging Organizations and marginalized communities for Local Sustainability Transitions in EuRope) jest włączenie się w działania ukierunkowane na zapewnienie sprawiedliwej transformacji, realizowane w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz ich regionach. Zadaniem badaczy będzie zidentyfikowanie społeczności, które ze względu na różne ekonomiczne bądź społeczne typy wykluczenia, nie potrafią lub nie chcą zmierzyć się z wyzwaniami, które niosą ze sobą zielona gospodarka i transformacja energetyczna Europy.

Przedstawiciele dwunastu konsorcjantów (uczelni, instytucji pozarządowych oraz firm świadczących usługi proinnowacyjne) będą pracowali z tymi społecznościami, prowadząc obserwację uczestniczącą oraz kreując rozwiązania zachęcające do przełamania barier wobec inicjatyw ekologicznych. W różnych miejscach Europy zrealizowane zostaną także pilotaże nowych rozwiązań, a liderzy i animatorzy społeczności zaangażowanych w projekt będą mogli wziąć udział w specjalistycznych szkoleniach.

Liderem konsorcjum jest Uniwersytet w Tilburgu, a kierownikiem całego projektu dr Michiel Stapper. W naszej uczelni BOLSTERem pokieruje dr Marcin Baron, a w podstawowym zespole naukowym znajdą się również: dr hab. Adam Drobniak, prof. UE, dr hab. Tomasz Ingram, prof. UE, dr Artur Ochojski, dr Adam Polko, mgr Piotr Rykała oraz dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala, prof. UE.

Więcej informacji nt. programu Horyzont Europa

Podstawowe informacje o projekcie:

• Numer i akronim: 101069586 - BOLSTER
  • Temat: HORIZON-CL5-2021-D2-01-12 - Fostering a just transition in Europe