Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Śp. Teresie Trzeciak

W wtorek 25 stycznia o godz. 17:00 w kościele akademickim św. Maksymiliana Marii Kolbego w krypcie katowickiej katedry nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Śp. Teresie Trzeciak, zmarłej przed dwoma laty współtwórczyni pierwszego na śląsku katowickiego Hospicjum Domowego, związanej duszpasterstwem nauczycieli akademickiej, Cartias Academia i NSZZ "Solidarność", a zawodowo - przez wiele lat z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach.

Śp. Teresę Trzeciak wspominamy jako to emerytowanego pracownika naszej Uczelni, Absolwentkę Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie, w latach 1964–1966, pracującą w WPHS w Chorzowie, nauczycielkę technologii i towaroznawstwa w Technikum Ekonomicznym oraz Zasadniczej Szkole Handlowej w Chorzowie w latach 1966-1970, a także jako pracownika naukowo-dydaktycznego w Instytucie Obrotu Towarowego, Wydziału Handlu i Ekonomiki Żywienia (1969-1980). Śp. Teresa Trzeciak pełniła też funkcję kierownika Dziekanatu Wydziału Przemysłu/Zarządzania (1980-2000), była pracownikiem Dziekanatu Wyższej Szkoły Bankowości i Finansów w Katowicach (2000-2011). Pełniła rolę wolontariuszki Hospicjum Domowego w Katowicach oraz Prezes Stowarzyszenia "Hospicjum" w Katowicach (1991-2004).

Za swoje osiągnięcia została odznaczona między innymi: Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za działalność społeczną, charytatywną i hospicyjną Śp. Teresę Trzeciak uhonorowano nagrodą im. bł. ks. Emila Szramka.

W pamięci społeczności akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pozostanie niezłomna, odważna, o wielkim sercu i szlachetnej duszy, której wrażliwość w połączeniu z talentem organizacyjnym i gotowością do działania były wsparciem i wzorem w sytuacjach najtrudniejszych: podczas stanu wojennego, opieki przy łóżku chorego, tych wspaniałych: związanych z nauką, wielkimi koncertami, podróżami, jak i tych najzwyklej codziennych.

W wtorek 25 stycznia o godz. 17:00 w kościele akademickim św. Maksymiliana Marii Kolbego w krypcie katowickiej katedry nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Śp. Teresie Trzeciak.

Jak podkreślają prof. dr hab. Grażyna Chełkowska w imieniu komitetu inicjatywnego oraz ks. Krzysztof Nowrot archidiecezjalny duszpasterz akademicki:

"Tablica pamiątkowa, przygotowana staraniem Przyjaciół i Współpracowników śp. Teresy Trzeciak, w kościele akademickim, miejscu, z którym była zawsze związana - będzie próbą pozostawienia materialnego śladu Jej pięknego i pełnego zaangażowania życia dla bliźnich. Będzie to wyrażony przykładem, a powtórzony za św. Janem Pawłem II, apel - zwłaszcza do kolejnych pokoleń studentów - o "pielęgnowanie wrażliwości serca", współczucia z cierpiącymi, i o zdolność do "bycia darem z siebie" dla drugich".

Uroczystość odsłonięcia tablicy rozpoczęła Msza św. w intencji Śp. Teresy Trzeciak, natomiast po błogosławieństwie końcowym nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Po zakończonej liturgii odbyło się spotkanie w siedzibie Redakcji "Gościa Niedzielnego". W czasie spotkania była możliwość złożenia daru materialnego na działalność Hospicjum Domowego.