Paneuropa vs Covid-19

"Paneuropa vs COVID-19" to nowy komiks o walce z jednym z największych wyzwań, z jakim Europa i świat musiały się zmierzyć w ostatnim czasie. Powstały z inicjatywy Komisji Europejskiej w Polsce komiks opowiada o zmaganiach bohaterów Paneuropy z siłami zła, o solidarności Europejczyków w obliczu zagrożenia i ofiarnej postawie personelu medycznego. UE Katowice jest jednym z partnerów wydawnictwa. Premiera komiksu miała miejsce 2 października na 32. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w Atlas Arenie.

Komiks "Paneuropa vs COVID-19" stanowi kontynuację serii "Paneuropa" obejmującej wydany w 2019 r. komiks pt. "Paneuropa vs. Pandemonium" oraz wydany w 2020 r. komiks pt. "Paneuropa vs. Smog".

Tematem komiksu "Paneuropa vs COVID-19" jest walka z jednym z największych wyzwań, z jakim Europa i świat musiały się zmierzyć w ostatnim czasie, czyli pandemią SARS-COV-2. Europejczyków zmagających się z konsekwencjami pandemii koronawirusa wspierają mistrz Twardowski, bogini Atena, Bazyliszek i alchemik Sędziwój, czyli bohaterowie Paneuropy, przeciwstawiający się siłom chcącym wykorzystać na swoją korzyść szerzenie się choroby. Do grupy dołącza Hieronimus, patron wiedzy i czempion wielojęzyczności, która ma kluczowe znaczenie dla pokonania sił zła. Centralnym wątkiem komiksu jest solidarność Europejczyków w obliczu pandemii, ofiarność personelu medycznego sprawującego opiekę nad chorymi oraz naukowców opracowujących szczepionkę. Wszystko to dzieje się z uwzględnieniem kulturowej i językowej złożoności Europy. W samej tylko UE mówi się 24 językami urzędowymi i ok. 60 językami regionalnymi i mniejszości.

Twórcami komiksu są scenarzysta Tobiasz Piątkowski oraz ilustratorzy Wojciech Stefaniec i Rafał Szłapa. Miastami partnerskimi projektu "Paneuropa vs COVID-19" są Łódź, Katowice, Wrocław, Darłowo oraz uczelnie, których obiekty, w tym te współfinansowane przez UE, znalazły się na dedykowanej okładce. Jako partnerzy komiks wspierają mi.in. uczelnie śląskie: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski oraz ich wspólne Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka. Obiekt został zbudowany dzięki współfinansowaniu z UE i zdobi okładkę katowicką. Wśród partnerów komiksu są również Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier oraz Polskie Stowarzyszenie Komiksowe.

Komiks jest dostępny na: