Przejdź do menu Przejdź do treści

Podpisanie listu intencyjnego z Siecią Badawczą Łukasiewicz (EMAG) oraz Miastem Katowice

6 marca 2024 r. w Willi Goldsteinów w Katowicach miało miejsce podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach a Siecią Badawczą Łukasiewicz - Instytutem Technik Innowacyjnych EMAG z siedzibą w Katowicach oraz Miastem Katowice.

Strony reprezentowali:

  • Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem dr hab. Robert Wolny, prof. UE;
  • Dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytut Technik Innowacyjnych EMAG dr inż. Artur Kozłowski;
  • Wiceprezydent Miasta Katowice - Mariusz Skuba oraz Jerzy Pogoda - Naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego i Urbanistyki.

W uroczystym podpisaniu listu intencyjnego wziął udział również: dr hab. Jan Kozak, prof. UE - Kierownik Katedry Uczelnia Maszynowego.

Celem podpisania jest nawiązanie współpracy w celu przygotowania do udziału w projekcie "GOSPOSTRATEG" w obszarze naukowego, innowacyjnego wykorzystania technologii i gospodarowania danymi pozwalającymi na ewolucję w kierunku zautomatyzowanego wspomagania procesów decyzyjnych.

Jako pierwszy głos zabrał Prezydent Katowic - Marcin Krupa:

"Jest to kolejny dowód na to, jak można dobrze współpracować w słynnym i znanym powszechnie trójkącie:  nauka - biznes - samorząd. W tym projekcie, do którego przystępujemy, wszyscy jesteśmy wygrani - i nauka, i miasto i biznes. (...) Miasto przekaże pozostałym partnerom dane statystyczne dotyczące kwestii zabudowy, planów urbanistycznych i różnych elementów związanych z funkcjonowaniem miasta. Natomiast uczelnia wraz EMAG-iem doprowadzi do tego, aby powstało narzędzie, którym będziemy mogli się w przyszłości posługiwać w kwestiach dalszego planowania rozwoju naszego miasta, w kwestiach związanych z jego przewietrzaniem, terenami zielonymi, dostępnością do tych terenów zielonych itd., więc tworzymy wspólnie narzędzie, z którego przede wszystkim będzie korzystało miasto, ale będzie też narzędziem możliwym do przekazania czy sprzedaży w przyszłości na inne rynki, czyli na inne miasta. Nie tylko mam nadzieję w Polsce, ale także za granicą. Tak więc projekt wydaje mi się bardzo, bardzo ciekawy i z chęcią do tego przystępujemy oczywiście oczekując wspaniałego jutra."

Kolejno, o podpisania umowy wypowiedział się Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem dr hab. Robert Wolny, prof. UE:

"Dla nas to jest bardzo ważna umowa. Uniwersytet Ekonomiczny bardzo ceni sobie współpracę. Jak każda uczelnia, nie jesteśmy sami dla siebie, kształcimy na potrzeby biznesu, badania naukowe prowadzimy również po to, żeby miały szanse być wdrożone".

Dr hab. Jan Kozak, prof. UE w swojej wypowiedzi odniósł się do rozpoczętej ponad rok temu współpracy z Naczelnikiem Wydziału Jerzym Pogodą, podczas której dotyczącej stopnia inkubacji organizować stopień inkubacji roślin w mieście Katowice. 

"Dzięki współpracy, dzięki uzyskaniu różnego rodzaju danych okazało się, że nasze umiejętności i nasze doświadczenie naukowe, ale też biznesowe, wraz z współpracą z zespołem Miasta, pozwoliły zrealizować pracę. (...). To otworzyło nam drogę do przyszłych projektów. (...) Chcemy wypracować razem z Miastem pewne wskaźniki, a na podstawie tych wskaźników, później sugerować w obszarze terenów zielonych i urbanistyki. Następnie w kolejnym projekcie, który już planujemy, chcielibyśmy zająć się ekologią, przemieszczaniem miasta, rozłożeniem paneli fotowoltaicznych. To nam otwiera bardzo szeroką drogę współpracy".

Na sam koniec wypowiedział się Dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytut Technik Innowacyjnych EMAG dr inż. Artur Kozłowski:

"Podpisanie dzisiejszego listu intencyjnego można powiedzieć, że jest kamieniem milowym w tej realizacji, ponieważ jest to działanie wieloletnie i przybliży nas do koncepcji miasta przyszłości, do stworzenia cyfrowego bliźniaka, czyli (...) rozwiązania cyfrowego po to, abyśmy mogli zarządzać miastem w sposób właściwy, jeszcze bardziej efektywny. Po drugie, bardzo ważny element związany z planowaniem, czyli planowanie przestrzenne. (...) Co jest bardzo ważne, proponujemy tutaj pozyskanie środków z Komisji Europejskiej czyli żeby wesprzeć też miasto w tych inwestycjach".

Obszar współpracy może obejmować w szczególności:

  1. zdefiniowanie wspólnych dla Partnerów celów, które mogą być osiągnięte przy pomocy realizacji projektu GOSPOSTRATEG;
  2. wzajemne wsparcie merytoryczne;
  3. wspólną organizację spotkań roboczych;
  4. wzajemną wymianę informacji ważnych z punktu widzenia oferowanych usług;
  5. wypracowywanie wspólnych inicjatyw w celu ciągłego doskonalenia realizowanych działań;
  6. inne działania mające na celu przybliżenie zainteresowanym do zakwalifikowania się do projektu GOSPOSTRATEG.

Galeria zdjęć

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp hr
logotyp bauhaus4
logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp eaie
logotyp cima
logotyp acca
logotyp ela
logotyp SAP University Alliances
logotyp progres3