Podpisanie porozumienia o utworzeniu Konsorcjum Silesia Convention Bureau [relacja]

12 stycznia 2023 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyło się podpisanie porozumienia o utworzeniu Konsorcjum Silesia Convention Bureau. Jednym z członków SCB został Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

W konferencji dotyczącej podpisania porozumienia o utworzeniu Konsorcjum Silesia Convention Bureau uczestniczyli przedstawiciele biznesu, polityki, turystyki oraz uczelni wyższych. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach reprezentowała dr inż. Kamila Bartuś, Dyrektor Centrum Badań i Rozwoju.

Podpisanie porozumienia poprzedziły wystąpienia zaproszonych gości:

• Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, który w swojej wypowiedzi odniósł się do etapów realizowania projektu w kontekście budżetu województwa śląskiego, z którego zasilane są działania Śląskiej Informacji Turystycznej.

"Jest to nowy, bardzo ważny projekt. (...) Z roku na rok działalność turystyczna na Śląsku rośnie. (...) Ten projekt pozwoli wielu obszarach zmieniać element, który nadal jest stygmatem przeszłości. (...) Znajdujemy się na Stadionie Śląskim, który ma wielką historię i renomę wydarzeń sportowych, muzycznych, kulturalnych i myślę, że to też pokazuje, że można tworzyć dobre projekty, z drugiej strony nie możemy się bać i myślę, że dlatego tutaj jesteśmy i dajemy światu wielką szansę na to, żeby pokazać nową jakość zarządzania. Tego na śląsku jeszcze nie było i cieszę się, że ta inauguracja odbywa się w tak szerokim gronie. Mam nadzieję, że publiczne środki, które przekazujemy to są dobrze zainwestowane środki. Mamy dużo do pokazania i dużo do zaoferowania. Turystyka biznesowa z roku na rok rośnie, my to odbudowujemy krok po kroku, współpracujemy z samorządami, instytucjami otoczenia biznesu, naukowcami, którzy wyznaczają te trendy powoduje, że tworzymy dobrą drużynę, żeby ten projekt udał się w wielu obszarach." - podkreślał Marszałek.

• Adama Wawocznego, Prezesa Śląskiej Organizacji Turystycznej

"Silesia Convention Bureau to projekt, który ma obejmować cały region, całe województwo śląskie, wszystkie marki turystyczne, podmioty gospodarcze, które tutaj są. Mamy nadzieję na wzmocnienie przede wszystkim naszego kapitału, pochwalenie się nim i wykorzystanie go do biznesu. (...) Będziemy dalej się promowali, będziemy wychodzili coraz mocniej z promocją, kierowali ją do podmiotów gospodarczych, które też przy okazji różnego rodzaju wydarzeń biznesowych, kongresowych, konferencyjnych zagospodarują swój czas. Będziemy się wymieniali informacjami w ramach sieci Convention Bureau."

• Prowadząca panel Aneta Chwalba odczytała list Andrzeja Guta–Mostowego,  Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki

"(...)Województwo śląskie ma wszystko co potrzebne do organizowania krajowych i międzynarodowych wydarzeń, nowoczesną bazę hotelową, obiekty konferencyjne i wystawiennicze. Co roku coraz lepszą infrastrukturę komunikacyjną, prężnie działające firmy specjalizujące się w profesjonalnej obsłudze spotkań biznesowych oraz wspaniałe atrakcje turystyczne. Przykładem nowoczesnych obiektów dla przemysłu spotkań jest m.in. Stadion Śląski, na którym właśnie gośćmi, czy też nowoczesne Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Życzę wszystkim Państwu działającym w Silesia Convention Bureau abyście jako organizacja stali się dla innych regionów Polski wzorcowym przykładem realizacji zadania związanego z budowaniem konkurencyjności turystycznej województwa śląskiego na polu turystyki biznesowej."

Listy gratulacyjne z okazji utworzenia Silesia Convention Bureau spłynęły również od Polskiej Izby Turystyki, Izby Gospodarczej i Hotelarstwa Polskiego oraz Stowarzyszenia Konferencji i Kongresy w Polsce.

Kolejnym punktem wydarzenia było podpisanie porozumienia o utworzeniu Kongresu. Jego członkowie reprezentują świat nauki, biznesu, zróżnicowane usługi oraz poszczególne subregiony województwa śląskiego.

Członkowie Konsorcjum Silesia Convention Bureau:

• Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
  • Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach,
  • Arche S.A. – Arche Hotel Częstochowa****,
  • Business Service Galop - Professional Congress Organizer (PSO),
  • CISTERCIUM Sp. z o. o. - Bel Mon Resort,
  • Coffee Sp. z o.o. Spółka Komandytowo-Akcyjna – Hotel Fajkier Wellness&SPA,
  • Fundacja Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego Facultas Iuridica,
  • Grupa DE Sp. z o.o. S. K. - Dream Events,
  • Hurtownia Adrenaliny,
  • KAMiNSKi Rafał Kamiński - Open Mind Team,
  • Mariacki Sp. z o.o. - Best Western Hotel Mariacki – Restauracja Browar Mariacki,
  • Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu,
  • PTWP Event Center Sp. z o.o.,
  • Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach,
  • Stadion Śląski Sp. z o.o.,
  • Zamek Piastowski w Raciborzu,
  • Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny,
  • ZIAD Bielsko-Biała S.A.

Głównym zadaniem utworzonego Silesia Convention Bureau będzie promowanie turystyki biznesowej województwa śląskiego jako atrakcyjnego miejsca do organizacji wydarzeń biznesowych, konferencji oraz kongresów. Convention Bureau nie jest bezpośrednim organizatorem spotkań, pełni jedynie rolę pośrednika oraz doradcy. Ma być dla organizatorów pierwszym punktem kontaktowym.

Pierwsze tego typu Konsorcjum w Polsce powstało w 2002 roku w strukturach Polskiej Organizacji Turystycznej pod nazwą Poland Convention Bureau.

Silesia Convention Bureau ma skupić swoje działania na obszarze województwa śląskiego. Słowa  "Potęgujemy Twój Biznes" są hasłem przewodnim, które ma towarzyszyć pracy Konsorcjum.