Podpisanie porozumienia o współpracy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi [relacja]

25 maja 2023 r. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zawarł porozumienie o współpracy ze Skyline University College. Jest to pierwsza umowa o współpracy zawarta pomiędzy polskim a emirackim uniwersytetem. Na Zamku Pszczyńskim umowę podpisała JM Rektor naszego Uniwersytetu prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak i Zastępca Wicekanclerza Skyline University College, dr Deepak Kalra reprezentujący właściciela naszego emirackiego partnera Kamala Puri.

Zawarcie umowy było poprzedzone kilkumiesięcznymi rozmowami prowadzonymi przez Prorektora ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Sławomira Smyczka ze stroną emiracką. Pierwsze rozmowy o współpracy z właścicielem uniwersytetem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kamalem Puri zostały podjęte przez dra Marcina Kraśniewskiego (promotora zawartej umowy) w listopadzie 2022 roku w Dubaju. Rozmowy były prowadzone przy wsparciu Ambasady Polski w ZEA oraz przy udziale Macieja Białko (doradca zagraniczny Funduszu Górnośląskiego S.A. oraz kierownik Przedstawicielstwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich).

Porozumienie o współpracy obejmuje trzy obszary:

1. wymianę kadry akademickiej;
  2. wymianę studentów;
  3. prowadzenie wspólnych badań naukowych.

Wszystkie wymienione obszary wpisują się w misję i strategię Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, a samo zawarcie umowy z emirackim uniwersytetem jest wzmocnieniem pozycji międzynarodowej i krajowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Zawracie umowy stanowi podstawę do:

• nawiązywania współpracy dydaktycznej i naukowej, a także wymiany doświadczeń i wiedzy przez pracowników naszego Uniwersytetu z pracownikami Skyline University College,
  • wzbogacenia oferty edukacyjnej dla studentów krajowych i zagranicznych i edukacji studentów z ZEA,
  • a także realizowania badań naukowych w dyscyplinach, które są prowadzone na naszym Uniwersytecie.

Zawarcie umowy pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach a Skyline University College ma także na celu umiędzynarodowienie projektów dydaktycznych, a w szczególności z obszaru kształcenia menedżerskiego, tj. programów Master of Business Administration in Corporate Governance oraz Master of Corporate Governance.

Skyline University College

Skyline University College jest emirackim uniwersytetem założonym w 1991 roku przez Mr. Kamla Puri w emiracie Sharjah (trzeci co do wielkości emirat w Zjednoczonych Emiratach Arabskich). Uniwersytet powstał za zgodą i pod patronatem władcy Emiratu Sharjah i jednoczesnego członka Rady Najwyższej Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Szejka Sultana bin Muhammada Al-Qasimi.

Skyline University College jest członkiem Association to Advance Collegiate Schools of Business oraz Accreditation Council for Business Schools and Programs. Profil działalności akademickiej emirackiego Uniwersytetu odpowiada profilowi naszej Uczelni. Władze Skyline University College są nastawione na pogłębianie współpracy międzynarodowej w naszym Regionie.

Misją Skyline University College jest przekazywanie wiedzy, kształcenie, rozwijanie umiejętności zawodowych w dziedzinie biznesu, prowadzenie badań naukowych i promowanie ich wyników w biznesie, nauce i społeczeństwie, a także wspieranie rozwoju studentów różnych środowisk, który będzie służył społeczeństwu ZEA.

Skyline University College zapewnia swoim studentom możliwości osiągnięcia celów akademickich (naukowych) i zawodowych oraz ułatwia ich rozwój osobowy, który z założenia ma przełożyć się na ich skuteczność i profesjonalne wspieranie społeczeństwa i gospodarki w zmieniającej się globalnej rzeczywistości. Realizując tę misję, Skyline University College koncentruje się na innowacyjnych i kreatywnych podejściach we wszystkich obszarach edukacji, badań naukowych, a także doradztwa i świadczenia innych usług na rzecz społeczeństwa. Kierując się interesem swoich pracowników oraz studentów, a także interesem społecznym SUC posiada rozwiniętą politykę zarządzania ryzykami, która istotny akcent kładzie na zdrowie psychofizyczne oraz bezpieczeństwo wszystkich stron tworzących wspólnotę akademicką Skyline University College.