Premiera książki "Z pasją i sercem. Prof. Jan Czempas (1948-2019) biografia nielinearna"

9 lutego br. w Domu Kultury "GAMA" w Bieruniu odbyło się spotkanie autorskie połączone z premierą książki dr Grzegorza Sztolera pt. "Z pasją i sercem. Prof. Jan Czempas (1948-2019) biografia nielinearna". W wydarzeniu, reprezentując władze Uczelni, wziął udział dr inż. Tomasz Zieliński, prof. UE, Prodziekan - Dyrektor Filii Uczelni w Rybniku. W spotkaniu uczestniczyli również: dr hab. Anna Elżbieta Adamus-Matuszyńska, prof. UE z Katedry Badań Rynkowych i Marketingowych, profesorowie honorowi: prof. dr hab. Józef Biolik i dr hab. Alojzy Czech, prof. UE oraz Sylwia Szulik z Ośrodka Historii i Tradycji naszego Uniwersytetu.

9 lutego br. w Domu Kultury "GAMA" w Bieruniu podczas spotkania autorskiego związanego z promocją książki dr Grzegorza Sztolera "Z pasją i sercem. Prof. Jan Czempas (1948-2019) biografia nielinearna", dr inż. Tomasz Zieliński, prof. UE, Prodziekan - Dyrektor Filii Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku odczytał list gratulacyjny JM Rektor prof. dr hab. inż. Celiny M. Olszak:

"Z wielkim wzruszeniem i radością przyjęłam wiadomość o ukazaniu się biografii Profesora Jana Czempasa, społecznika, ekonomisty i samorządowca, a przede wszystkim niezwykłego i cenionego nauczyciela akademickiego związanego przez wiele lat z naszą Alma Mater. Działalność naukowa Pana Profesora w obszarze ekonomiki, inwestycji, finansów lokalnych, a także sektora publicznego, jak również zasługi Profesora w ramach aktywności samorządowej zasługują na szczególne wyróżnienie i stanowią wspaniały przykład dla przyszłych pokoleń. (...) Wyrażam ogromną wdzięczność za wydanie przez Miasto Bieruń i Powiat Bieruńsko-Lędziński niezwykłej publikacji i na ręce Autora składam serdeczne gratulacje oraz podziękowania za podjęte wyzwanie przedstawienia postaci człowieka absolutnie wyjątkowego i charyzmatycznego związanego z miastem oraz powiatem, który "z pasją i sercem" wykazywał troskę o rozwój, jak również przyszłość całego regionu."

Biografia Profesora Jana Czempasa jest publikacją upamiętniającą niezwykłego człowieka, który poświęcił swoje życie służąc innym pomocą, dobrą radą oraz ogromną wiedzą i doświadczeniem. W pamięci społeczeństwa zapisał się jako autorytet, uznany ekonomista, specjalista od budżetów samorządowych, humanista, samorządowiec, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz osoba wrażliwa na potrzeby i krzywdę drugiego człowieka – prowadził również działalność charytatywną.

Dr Grzegorz Sztoler zawarł w biografii Profesora nie tylko historię życia wybitnego naukowca, ale i samorządowca. Działalność w Rybnickim Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym stanowiła swego rodzaju eksperyment  obejmujący współpracę trzech śląskich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Politechniki Śląskiej.

Za swoje zasługi Profesor został odznaczony Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz tytułem – Zasłużony dla Miasta Bierunia.

W książce znajduje się również dorobek naukowy oraz wspomnienia najbliższych osób, znajomych, przyjaciół, współpracowników, którzy wiele zawdzięczają Profesorowi Janowi Czempasowi.

"Co więcej można dodać - zabrało nam Człowieka Dialogu, który łączył nas wszystkich. Bystrego i życzliwego Przyjaciela. Ta książka jest hołdem dla Postaci Profesora. Jest dziełem zbiorowym wszystkich tych, którzy cokolwiek Mu zawdzięczają i chcieliby to jakiś sposób wyrazić."

Książka została wydana przez Stowarzyszenie Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski. Publikację wsparły Powiat Bieruńsko-Lędziński, Miasto Bieruń oraz wielu dobroczyńców. Biografia została wydana z okazji 25-lecia Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego.

Można ją nabyć w punkcie sprzedażowym na parterze holu głównego Urzędu Miejskiego w Bieruniu.

Notka o autorze:

Grzegorz Sztoler jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem i archiwistą. Zajmuje się historią Górnego Śląska. Na swoim koncie ma blisko dwadzieścia książek i opracowań o tematyce regionalnej, a także wielokrotnie nagradzane jednoaktówki, napisane po Śląsku. Regularnie publikuje w miesięczniku "Śląsk" oraz w "Dzienniku Zachodnim" (z którym związany jest zawodowo). W 2003 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury RP za realizację autorskiego programu z zakresu upowszechniania dóbr kultury i publikację zbioru reportaży "Ścieżki Śląskie". Mieszka w Międzyrzeczu (Gmina Bojszowy). Jest laureatem Nagrody Starosty Bieruńsko -Lędzińskiego Clemens Pro Arte '2016.