Na Scenie Głównej 8. Śląskiego Festiwalu Nauki, 7 grudnia 2024 r., odbyło się oficjalne podpisanie "Programu Naukowego dla Śląska". W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz uczelni wyższych zrzeszonych w Konsorcjum Akademickim - Katowice Miasto Nauki oraz Ministerstwa Przemysłu, Narodowego Centrum Nauki, Miasta Katowice, UM Województwa Śląskiego i GZM. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach reprezentowali: JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej prof. dr hab. Maciej Nowak i Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Wojciech Dyduch. Wydarzenie poprzedziło uroczyste otwarcie Śląskiego Festiwalu Nauki z udziałem Minister Edukacji Barbary Nowackiej.
Podczas ceremonii podpisania Programu Naukowego dla Śląska JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak zaznaczała:
Nauka pokazuje nam, że zmienia się gospodarka, przemysł, ludzie oraz ich sposób myślenia. Stajemy się bardziej wrażliwi i odpowiedzialni. I cóż więcej oczekiwać w tym wszystkim? Działamy jak zgrana orkiestra: śląskie uczelnie, włodarze miasta oraz regionu, mając wielkie poparcie Ministerstwa. Absolutnie wierzę, że uda nam się z tej inicjatywy osiągnąć ogromne wartości, które będą wartościami nie tylko dla samego miasta, regionu, ale dla całej Polski.
W wydarzeniu uczestniczyli:
- Minister Edukacji Barbara Nowacka,
- Wiceminister Edukacji Katarzyna Lubnauer,
- Dyrektor Generalna Ministerstwa Przemysłu Kinga Okrzesik-Faruga,
- Wiceprezydent Miasta Katowice Waldemar Bojarun,
- Przewodniczący Zarządu GZM Kazimierz Karolczak,
- JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek,
- JM Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. dr hab. Jarosław Mamczarski,
- JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych dr hab. prof. Grzegorz Hańderek,
- JM Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Andrzej Małecki,
- JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk,
- Prorektor ds. Ogólnych Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Bożena Skołud,
- Prorektor ds. Nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec,
- JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak,
- Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. dr hab. Maciej Nowak,
- Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowciach prof. dr hab. Wojciech Dyduch,
- Prorektor ds. Nauki Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Witold Elsner,
- JM Rektor Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie prof. dr hab. Janusz Kapuśniak.
Program Naukowy dla Śląska jest strategiczną inicjatywą w zakresie prowadzenia oraz finansowania badań naukowych i prac rozwojowych. Umożliwi on wykorzystanie wiedzy i potencjału naukowego śląskich uczelni publicznych oraz ich infrastruktury badawczej i artystycznej, do skutecznego wsparcia procesów transformacji regionu poprzez finansowanie działań naukowych ukierunkowanych na wszystkie obszary badawcze objęte Programem. Jego realizacja korzystnie wpłynie na rozwój i wzmacnianie współpracy świata akademickiego z otoczeniem społeczno-gospodarczym i przemysłowym.
Działania w ramach Programu mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców Śląska, wspieranie jego rozwoju gospodarczego oraz stymulowanie przedsiębiorczości. Realizacja Programu pomoże tworzyć bardziej sprzyjające warunki do życia i pracy, co pozytywnie wpłynie na atrakcyjność regionu dla obecnych i przyszłych mieszkańców. Podnoszenie poziomu nauki i edukacji będzie sprzyjać rozwojowi społeczeństwa opartego na wiedzy, budując bardziej świadomą i kreatywną społeczność.
Program odpowiada na kluczowe potrzeby Śląska i lokalnych społeczności, zapewniając finansowanie projektów naukowych, które dostarczą skutecznych rozwiązań dla pojawiających się wyzwań. Wyniki badań naukowych będą systematycznie wdrażane, co przyniesie konkretne korzyści dla regionu i umocni jego pozycję jako centrum innowacji i transformacji, kształtując trwałe relacje pomiędzy światem nauki a potrzebami społeczno-gospodarczymi. Stanowi niebywałą szansę i wyzwanie dla środowiska naukowego, umożliwiając realizację i wzmacnianie interdyscyplinarnych badań oraz projektów wdrożeniowych prowadzonych przez międzyuczelniane zespoły naukowe, w obszarach sprzyjających transformacji, rozwojowi i bezpieczeństwu regionu. Daje on również unikalną możliwość zacieśnienia więzi akademickich i pogłębienia współpracy między uczelniami.
Podpisanie listu intencyjnego w sprawie Programu Naukowego dla Śląska przez Konsorcjum Akademickie jest szansą na rozwój naszego regionu poprzez naukę i innowację. To milowy krok, który stawiamy na drodze do retransformacji Śląska, ze względu na bezprecedensowy charakter przedsięwzięcia. Program otwiera przed nami unikalne możliwości pozyskiwania niemałych środków na badania naukowe, a to daje nadzieję, że śląska akademia będzie mogła czynnie partycypować w dążeniach do rozwoju naszego regionu, wychodząc poza historyczne, industrialne ramy. Synergia naukowców, praktyków, polityków i ludzi biznesu jest niezbędna do rozwoju gospodarki. Połączenie różnych perspektyw sprawia, że możemy wykreować obraz zagadnienia w całej jego złożoności i dzięki temu holistycznie podejść do budowy nowej rzeczywistości. - podkreśla JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.
Dołącz do nas