Rektor naszego Uniwersytetu w Śląskim Forum Ekspertów

28 kwietnia 2020 r. Marszałek Województwa Śląskiego powołał dr. hab. Roberta Tomanka, prof. UE na Członka Śląskiego Forum Ekspertów. Forum jest społecznym, kolegialnym organem pełniącym funkcję konsultacyjną i opiniodawczą Marszałka Województwa Śląskiego w zakresie zapobiegania negatywnym skutkom pandemii w obszarze gospodarki oraz wspierania rozwoju gospodarczego województwa śląskiego.

Śląskie Forum Ekspertów zostało powołane 22 kwietnia 2020 r. na mocy Uchwały Zarządu Województwa Śląskiego. Wspiera plany i działania samorządu województwa śląskiego w zakresie zapobiegania negatywnym skutkom pandemii w obszarze gospodarki oraz wspierania rozwoju gospodarczego Województwa Śląskiego.

Do zakresu działania Forum należy

• przygotowywanie rekomendacji związanych z:
    • pobudzaniem aktywności gospodarczej po okresie ograniczenia aktywności gospodarczej związanej ze stanem epidemii koronawirusa,
    • podnoszeniem poziomu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki województwa,
    • tworzeniem warunków rozwoju gospodarczego, w tym kreowanie rynku pracy,
    • realizacją Śląskiego Pakietu dla Gospodarki, e. osiągnięciem celów Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego "Śląskie 2020+",
  • proponowanie rozwiązań dotyczących koordynacji działań organów administracji samorządowej dotyczących rozwoju gospodarczego,
  • inspirowanie przedsięwzięć pobudzających aktywność gospodarczą,
  • analizowanie i wykorzystywanie doświadczeń oraz upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie podnoszenia poziomu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki województwa,
  • tworzenie warunków dla lepszej komunikacji i dialogu między administracją publiczną, a sferą nauki i gospodarki, w sprawach dotyczących rozwoju gospodarczego.

W skład Forum wchodzi 33 przedstawicieli środowiska gospodarczego, w tym samorządu gospodarczego, organizacji pracodawców, środowiska naukowego, organizacji pracowników, samorządu terytorialnego. Uniwersytet Ekonomiczny reprezentuje Rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE.

Pierwsze posiedzenie Forum odbędzie się w formie telekonferencji.