Przejdź do menu Przejdź do treści

Rusza projekt PIETE w ramach programu Erasmus+

W grudniu 2018 katedra Zarządzania Relacjami Organizacji na Wydziale Informatyki i Komunikacji oficjalnie rozpoczęła realizację projektu w ramach programu Erasmus+ Partnerstwo Strategiczne pt. PIETE - Partnership for Initial Entrepreneurial Teacher Education (Partnerstwo w zakresie nauczania podstaw przedsiębiorczości).

Celem projektu jest zwiększenie kompetencji własnych, a także dydaktycznych w zakresie przedsiębiorczości, wśród obecnych, jak i przyszłych nauczycieli szkół średnich oraz wykładowców na kierunkach nauczycielskich.

W projekcie bierze udział 7 uczelni z Polski i zagranicy. Liderem projektu jest Univations GmbH Institute for Knowledge & Technology Transfer at Martin-Luther University Halle-Wittenberg (Niemcy). Jedynymi partnerami z Polski wybranymi do projektu są Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, zaś partnerami z innych krajów są University of Szeged (Węgry), Pedagogische Hochschule in Tirol (Austria), UIIN University-Industry Interaction Network (Holandia), MCI Management Center by the University of Innsbruck (Austria).

Anna WieczorekMaciej MitregaOsobami odpowiedzialnymi za realizację i wdrożenie projektu w Polsce są:

  • w ramach Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach dr hab. Maciej Mitręga, prof. UE, kierownik katedry Zarządzania Relacjami Organizacji, na Wydziale Informatyki i Komunikacji 
  • w ramach Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej dr Anna Wieczorek, zatrudniona w Instytucie Neofilologii, na Wydziale Humanistyczno-Społecznym.

Projekt zakłada współpracę pomiędzy badaczami, pracującymi na uczelniach ekonomicznych i badaczami z uczelni kształcących w zakresie metodyki nauczana. W efekcie tej, zostaną podjęte działania, mające na celu zwiększenie kompetencji studentów różnych kierunków w zakresie przedsiębiorczości, jak i przygotowanie przyszłych nauczycieli do nauczania przedsiębiorczości oraz zwiększania świadomości młodzieży w tym zakresie i propagowania postaw pro-przedsiębiorczych.

Rezultatem projektu, będą wytyczne przygotowane w formie kompendium wiedzy dla studentów kierunków nauczycielskich, jak i czynnych zawodowo nauczycieli, oraz wszystkich osób zainteresowanych tą tematyka i projektem. W kompendium omówiona zostanie metodyka nauczania przedsiębiorczości, a także sposoby wspierania rozwoju przedsiębiorczości własnej, jak i przedsiębiorczości uczniów szkół średnich. Ponadto, zostanie opracowane zestandaryzowane narzędzie pomiarowe służącego do oceny kompetencji dydaktycznych w zakresie nauczania przedsiębiorczości. Zarówno kompendium, jak i narzędzie badawcze zostaną po zakończeniu projektu udostępnione on-line w darmowej formie dla wszystkich zainteresowanych.

HalleW listopadzie 2018 odbyło się pierwsze spotkanie robocze związane z realizacją projektu. Partnerzy spotkali się w Halle (Niemcy), gdzie pracowali nad koncepcją i planem realizacji projektu.

Kolejne spotkanie partnerskie odbędzie się w maju 2019, w Akademii techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Realizacja projektu zakończy się w roku 2021.

Więcej informacji:

Facebook: @PIETEproject

Plakat

Dołącz do nas

Nasi partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3