Stanowisko władz rektorskich w sprawie zaliczenia z filozofii

W związku z informacjami, które zostały opublikowane m.in. na nieoficjalnej grupie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na portalu Facebook oraz w serwisie wykop.pl odnośnie zaliczenia z filozofii, prezentujemy stanowisko władz rektorskich w ww. sprawie.

1. Sprawa zaliczenia z przedmiotu filozofia na I roku studiów zostanie dokładnie zbadana zgodnie z Regulaminem Studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

2. Podniesione kwestie niewłaściwych zachowań są przedmiotem wyjaśnień. Zaniepokojenie budzą informacje sugerujące niewłaściwe traktowanie studentów. Jeśli zostaną potwierdzone w jednoznaczny sposób, zgodnie z procedurami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, sprawa zostanie przekazana do rzecznika dyscyplinarnego celem wyjaśnienia.

3. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach nie toleruje zarówno niewłaściwych zachowań w stosunku do studentów, jak i publikowania obraźliwych, pełnych agresji komentarzy przejawiających wrogość czy nienawiść. Apelujemy o zachowanie kultury słowa oraz wzajemny szacunek, zarówno w przestrzeni wirtualnej, jak i w kontaktach bezpośrednich. Uniwersytet od zawsze był i będzie miejscem swobodnego wyrażania poglądów, jednak stanowczo sprzeciwia się zjawisku tzw. "hejtu".

4. Zarówno władze rektorskie, jak i Parlament Studencki służą pomocą w każdej trudnej sprawie, z jaką borykają się zarówno studenci, jak i pracownicy Uniwersytetu zachęcając jednocześnie do otwartego i merytorycznego dialogu celem rozwiązania sprawy.