Szkolenie online z zakresu cyberbezpieczeństwa

W porozumieniu z rektorami uczelni oraz dyrektorem NASK zapraszamy do udziału w szkoleniu z zakresu cyberbezpieczeństwa dla pracowników uczelni.

W ostatnich dniach w Polsce i za granicą obserwuje się zmasowany atak cybernetyczny na infrastrukturę krytyczną i systemy informatyczne, który związany jest z agresją Rosji na Ukrainę. Tylko w pierwszych dniach wojny Polska odpierała ok. 30 tys. ataków cybernetycznych dziennie. Od grudnia 2021 roku Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Śląska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz NASK tworzą wspólne Śląskie Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych Cyber Science, podejmujące m.in. badania naukowe i dydaktyczne związane z cyberprzestrzenią.

Zakres szkolenia:

• co to jest cyberatak i jakie są jego rodzaje,
  • cyberataki na infrastrukturę i na instytucje pożytku społecznego (banki, urzędy),
  • jak zwykły obywatel może się przygotować na ataki cybernetyczne,
  • ataki na prywatne osoby – phishing,
  • jak rozpoznawać i unikać phishingu,
  • ataki wykorzystujące nieostrożność użytkownika,
  • jak zachować bezpieczeństwo w sieci,
  • szerzenie dezinformacji (fake news),
  • jak rozpoznać fake newsa i jak na niego reagować,
  • człowiek jako najsłabsze ogniwo – podsumowanie.

Szkolenie, które poprowadzi dr hab. inż. Paweł Kasprowski, prof. PŚ. odbędzie się we wtorek 1 marca 2022 roku o godz. 17.00 na platformie Zoom (Meeting ID: 953 4330 7598, Password: 648818).