Targi Edukacji w rybnickiej filii UE Katowice

21 marca br. w rybnickiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbyły się Targi Edukacji dla młodzieży. Zgromadzonych w Auli uczestników powitał dr inż. Tomasz Zieliński, prof. UE, Prodziekan - Dyrektor Filii w Rybniku. W wydarzeniu wziął udział również Prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Oficjalne powitanie miało miejsce po pierwszych warsztatach dr inż. Tomasz Zieliński, prof. UE opowiedział o Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz o jego ofercie edukacyjnej. Wspomniał także o samej inicjatywie Targów Edukacji:

Spędzacie czas w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, rybnickiej filii tego Uniwersytetu. Mam nadzieję, że może tak się składa, że niektórzy z Was są tutaj nie pierwszy raz, bo postaramy się jako Uczelnia, żeby jak najczęściej mówić o tym, że istniejemy w Rybniku już od 23 lat! (...)  Jesteśmy częścią Uniwersytetu, ale mamy swoje własne kierunki, swoją taką dużo większą autonomię, stąd być może od dziesięciu lat jest nas troszkę więcej. (...) Moi drodzy, spotykamy się 21 marca, w dniu, w którym tradycyjnie miasto zaplanowało jako Dzień Edukacji. My, nie da się ukryć, "podpięliśmy się" pod tą inicjatywę miasta już wiele, wiele lat temu i bardzo się z niej cieszymy, bo przy wsparciu Urzędu jesteśmy w stanie Was tutaj zgromadzić podczas Dnia Otwartego.

Wspólnie z Prodziekanem mieliśmy także okazję powspominać Targi Edukacji z poprzedniego roku, kiedy to w murach rybnickiej Filii Uniwersytetu gościliśmy Remigiusza Wierzgonia.

Następnie głos zabrał Prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Klasa maturalna jest istotnym elementem Waszego życiorysu, ale jeszcze istotniejsza jest ta droga, która przed Wami. Macie dzisiaj możliwość zapoznania się z tym, czym jest Uniwersytet, czym jest Politechnika, czym jest uczelnia wyższa. Myślę, że warto zadawać pytania, warto uczestniczyć w warsztatach. I za to bardzo dziękuję Uniwersytetowi Ekonomicznemu, że z taką inicjatywą wyszedł. To jest czas ważnych wyborów w Waszym życiu i życzę Wam, żeby towarzyszyła temu odwaga, jak najszersze spojrzenie na to, co jest w ofercie edukacyjnej. Wybierajcie to, co Was naprawdę pasjonuje. Z punktu widzenia dzisiejszego świata, niektórzy mówią, że zawodów, które będziecie wykonywać, jeszcze nie wymyślono. Może tak rzeczywiście jest, niektórzy straszą sztuczną inteligencją, ale myślę, że każdy ma swój rozum, swoje umiejętności i chce realizować swoje pasje. I tego Wam życzę na każdym z etapów edukacji. Zatem wszystkiego dobrego i udanego pierwszego dnia wiosny.

Po uroczystym powitaniu przyszła pora na inspirujacy wykład pt. "$peak up - sztuka wystąpień publicznych", który poprowadziła Renata Polak-Gardaś - mówczyni, nauczycielka i prawniczka, a także mistrzyni Polski południowo-wschodniej w mowach w konkursie międzynarodowej organizacji Toastmasters International.

Wystąpienie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem oraz aktywnością młodzieży.

Na uczestników wydarzenia czekało wiele ciekawych warsztatów, które odbywały się w dwóch turach. Dla naszych gości poprowadzili je eksperci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach:

• "Ms Excel – czy zawsze 2+2=4" - dr inż. Tomasz Zieliński, prof. UE;
  • "Ile zarabiają producenci Wiedźmina. Podstawy sprawozdawczości finansowej na przykładzie CD Projekt" - mgr Maciej Tuszkiewicz;
  • "Czy łatwo zarządzać pieniędzmi. Budżet domowy w warunkach inflacji" - dr Łukasz Szewczyk;
  • "Kompetencje XXI w./XXI Century Competencies" - dr Ewa Wójcik;
  • "Pensja brutto, a ile dostanę na rękę?" - dr Katarzyna Tkocz-Wolny;
  • "Rachunkowość jako uniwersalny język biznesu" - dr Katarzyna Olejko.