Naszą uczelnię reprezentowali studenci kierunku Finanse i Rachunkowość: Anna Poznańska, Aleksander Skaba, Martyna Szpek (FAB) oraz wykładowcy Kolegium Finansów: dr hab. Joanna Błach, prof. UE (Katedra Finansów Przedsiębiorstw i Ubezpieczeń Gospodarczych), dr hab. Monika Foltyn-Zarychta, prof. UE (Katedra Inwestycji), oraz dr hab. Monika Klimontowicz, prof. UE (Katedra Bankowości i Rynków Finansowych).

Intensive Programme jest cyklicznym wydarzeniem współorganizowanym przez uczelnie z Holandii (InHolland University of Applied Sciences), Hiszpanii (CEU Universidad San Pablo, Universidad Zaragoza), Niemiec (Heilbronn University of Applied Sciences), Belgii (HoGent), Czech (VSFS in Prague) i Polski (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach). Pierwsza edycja Intensive Programme odbyła się w 2014 roku w Holandii. Natomiast w 2017 roku Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był organizatorem IP Sustainable Banking and Finance.

Tegoroczna edycja miała charakter wirtualny a w wydarzeniu wzięło udział 36 studentów i 12 wykładowców z 6 krajów.

W ramach przygotowania do Intensive Programme studenci od 17 stycznia 2021 pracowali w 6 międzynarodowych zespołach, przygotowując pod opieką nauczycieli artykuł naukowy na jeden z tematów dotyczących ratingu kredytowego, polityki fiskalnej i monetarnej, inwestycji społecznie odpowiedzialnych, finansowania MSP, FinTech oraz ładu korporacyjnego, porównując sytuację w różnych krajach.

W trakcie samego Intensive Programme Week studenci pracowali w połączonych zespołach nad uzupełnieniem artykułu o elementy łączące wybrane tematy. W ramach spotkań na MS Teams studenci mieli także możliwość wysłuchania wykładów ekspertów, przygotowania i obejrzenia prezentacji, udziału w dyskusjach oraz wymiany wiadomości i doświadczeń, co pozwoliło im nie tylko zdobyć nową wiedzę na temat finansów ale również zdobyć umiejętności pracy w międzynarodowym zespole przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych.

W przyszłym roku planowana jest kolejna edycja Intensive Programme.

Polecamy obejrzenie wideorelacji z wydarzenia.