Podczas tegorocznej Inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach gościliśmy Marszałka Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołownię, który wygłosił wystąpienie skierowane do społeczności akademickiej Uczelni.
"Jestem tu jako polityk wśród ekonomistów. Czy te dwa światy mają ze sobą coś wspólnego? Nawet bardzo dużo - bo korzenie. Polityka wzięła się przecież od polis, a ekonomia od oikos. A więc dom - oikos i polis jako szersza wspólnota - miasto. Ekonomia jako ta, która pozwala nam zarządzać sprawami domu w mądry sposób, a polis i wyrastająca z niej polityka, to sprawy wspólne. (...) Często w potocznym rozumieniu to zysk jest celem ekonomii. (...) Otóż nie. Pra-celem, meta-celem ekonomii jest wspólnota. Identycznie z polityką. Tu celem nie jest zwycięstwo tak jak się często próbuje to rozumieć i co często też prezentują politycy. (...) Celem polityki jest wspólnota. Ekonomia i polityka mają ze sobą bardzo dużo wspólnego i bardzo daleko czasem od swojego pra celu, praźródła odchodzą. Dlatego są sobie nawzajem potrzebne, żeby sobie przypominać od czego są; żeby się wzajemnie mitygować, dopingować, żeby przypominać sobie po co są." - podkreślał Marszałek.
W dalszej części przemówienia nasz Gość odniósł się do warunków brzegowych konkurencji do której ruszamy i rozpoczynania podróży. Pierwszym z nich jest to, że jesteśmy w trakcie czwartej rewolucji przemysłowej, co ma potężne implikacje dla całego naszego świata. Drugim czynnikiem jest doświadczenie naraz pięciu potężnych kryzysów. Jest to kryzys klimatyczny, kryzys migracyjny, epidemia COVID-19, wojna na Ukrainie oraz kryzys finansowy, który pokazał nam, że "nic co wydaje się pewne - pewne już nie jest". Trzecim wektorem, który należy wziąć pod uwagę podczas nazwania konkurencji, w której będziemy się ścigać, to wielobiegunowość świata. - zaznaczał Szymon Hołownia.
Marszałek wskazał główne wyzwania, jakie stoją przed Polską. Jest to przede wszystkim zielona transformacja. "Śląsk ma olbrzymi potencjał, by stać się w skali Europy absolutnie wzorcowym miejscem przestawiania gospodarki, ale też ludzi i stylu życia, innowacji właśnie w obszarze zielonej energii" - zaznaczył. Drugim potężnym wyzwaniem jest wojna na Ukrainie i wszelkie związane z nią implikacje dla gospodarki. Trzecim, najtrudniejszym wyzwaniem jest spoistość społeczna. "Uważam, że nasze pokolenie ma największą odpowiedzialność od bardzo wielu pokoleń" - dodał.
Kończąc swoje wystąpienie, Szymon Hołownia przytoczył chińskie przysłowie brzmiące "jest później niż myślisz". Podkreślił tym samym, że "dobrze, żebyśmy dzisiaj przekonali się o tym, że ten rok, który przed nami nie może być rokiem zmarnowanym. Że ten rok jest bezcenny, że każda minuta, każda sekunda, którą tutaj spędzicie zdobywając wiedzę, przekazując ją, rozwijając się, pchając polskie sprawy do przodu, jest absolutnie na wagę złota, na wagę przyszłości, przyszłych pokoleń. Z całego serca będę Wam w tym kibicował. (...) Jestem przekonany, że tak wspaniała społeczność, która ma tak wspaniałych ludzi i tak wspaniały hymn (...) na pewno świetnie temu zadaniu sprosta. Polska naprawdę jest bardzo dumna z tego, co robicie i bardzo czeka na kolejne owoce. Budujcie tę wspaniałą wspólnotę, którą w tym Uniwersytecie tworzycie". - zaznaczył Marszałek.
Wystąpienie Marszałka RP dostępne jest w retransmisji z wydarzenia pod adresem: www.ue.katowice.pl/tv
Dołącz do nas