XII Posiedzenie Rady Studentów Parlamentu Studentów RP

15 lutego 2020 r. o godz. 10.00 w Sali Senackiej Rektoratu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach rozpoczęło się XII Posiedzenie Rady Studentów Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. W czasie posiedzenia odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego utworzenia Porozumienia Samorządów Studenckich Uczelni Śląskich.

Uczestnikami konferencji byli najbardziej zaangażowani studenci w szkolnictwo wyższe w naszym kraju, m.in. Członkowie Rady Studentów, Przedstawiciele przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, członkowie zespołu doradczego do spraw studenckich Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przedstawiciele przy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, eksperci ds. studenckich Polskiej Komisji Akredytacyjnej, przewodniczący komisji branżowych PSRP oraz przewodniczący Samorządów Studenckich uczelni śląskich.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Prorektor ds. Klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dr hab. n. med Damian Czyżewski, Prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek, przedstawiciele Urzędu Miasta Katowice oraz gospodarz spotkania JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego dr hab Robert Tomanek prof. UE.

W czasie posiedzenia odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego utworzenia Porozumienia Samorządów Studenckich Uczelni Śląskich przez przewodniczących samorządów studenckich–założyciele. Porozumienie to kolejny krok w budowaniu marki miasta w kontekście szkolnictwa wyższego.

Przedmiotem obrad były również:

• dyskusja na temat postulatów studenckich do poprawki Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce,
  • omówienie działań PSRP np. Konwentu Przewodniczących,
  • podejmowanie nowych inicjatyw i dyskusja na temat młodego pokolenia,
  • a także rozmowa i wypracowywanie wspólnych rozwiązań wraz z przedstawicielami Ministerstwa.

W drugiej części spotkania pojawił się Dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Źiółkowski.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka, Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy oraz Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach dr hab. Roberta Tomanka, prof. UE