Zespół UE Katowice na finałach światowych GMC

Zespół Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pn. "Hostile Takeover" w składzie: Damian Strzępa, Anna Świtalik, Marcin Mrowiec i Aleksander Piecuch, reprezentowali Polskę podczas światowego finału Global Management Challenge 2021 – największej symulacji biznesowej na świecie. Zespół, po wyrównanej walce, wywalczył ostatecznie 3. Miejsce w swojej Grupie. Zawody toczyły się w dniach 28-29 września w rosyjskim Niżnym Nowogrodzie.

W światowych finałach wzięły udział 23 zespoły z różnych krajów. W półfinale, który odbył się 28 lipca, zespół UE Katowice zajął 3 miejsce w swojej grupie (zielonej) - po pierwszej z pięciu decyzji biznesowych zespół zajmował 4 miejsce jednak w każdej kolejnej decyzji zbliżał się wynikiem do konkurentów. Po pięciu decyzjach uplasował się na 3. pozycji, co nie dawało awansu do wielkiego finału, jednak z uwagi na niewielkie różnice między drużynami wynik nie był pewny do ostatniej chwili.

Ostateczne wyniki w grupie zielonej kształtowały się następująco:

1. Rosja
  2. Indie
  3. Polska
  4. Kirgistan
  5. Estonia

"Po losowaniu grup uznaliśmy, że trafiliśmy do bardzo wyrównanej grupy, co potwierdziło się podczas rywalizacji. Stoczyliśmy wyrównaną walkę z Indiami i Rosją, szczególnie pod względem rywalizacji o pracowników. Jesteśmy zadowoleni z wyniku, chociaż towarzyszy nam pewien niedosyt, ponieważ wyniki końcowe pokazały, że o awansie zadecydowały raczej detale, a założona przez nas strategia gry była skuteczna. Mimo braku awansu do finału to było niezwykłe doświadczenie rywalizować z menadżerami Steel Authority of India LTD. – państwowego producenta stali podlegającego pod Ministerstwo Stali rządu Indii oraz z zespołem profesjonalnym z Rosji. Zespoły z Rosji z uwagi na ogrom osiągnięć w GMC oraz dużą popularność konkursu w tym kraju, są zawsze wymieniani w gronie faworytów do zwycięstwa” – swój udział skomentował zespół UE Katowice.

Konkurs Global Management Challenge jest największą na świecie symulacją biznesową oraz rozbudowaną strategiczną grą na bazie grywalizacji. Uczestnikami symulacji GMC są menedżerowie, specjaliści, młode talenty, również studenci o profilu ekonomicznym, którzy wcielają się w rolę zarządu wirtualnej spółki, a ich zadaniem jest zarządzanie firmą tak, aby osiągnęła najlepszy wynik finansowy na wirtualnym rynku. Zespoły firmowe i studenckie (3-5 osób) rywalizują ze sobą jednocześnie. Rozgrywka nie jest toczona indywidualnie przez każdy zespół. Drużyny podzielone są na grupy, w ramach których rywalizują o osiągnięcie jak najwyższego wyniku inwestycyjnego. Decyzje jednej drużyny mają wpływ na konkurentów z grupy, przez co zachodzi pełna interakcja pomiędzy uczestnikami. Każda rozgrywka to pięć decyzji biznesowych.

Projekt organizowany jest od 1980 roku w formie ogólnokrajowych konkursów on-line w blisko 40 krajach. Na całym świecie inicjatywa zgromadziła już ponad pół miliona uczestników. Konkurs został wyróżniony certyfikatem CEL (Certificate for Technology-Enhanced Learning) - akredytacją Europejskiej Fundacji Rozwoju Zarządzania (EFMD – European Foundation for Management Development).

Przeczytaj więcej o drodze zespołu UE Katowice do finału Global Management Challenge.

Więcej o GMC Poland można znaleźć na stronie: gmcpoland.pl oraz na: LinkedIn i Facebooku.

O międzynarodowym konkursie GMC można przeczytać na: www.worldgmc.com oraz na: Facebooku.