Przejdź do menu Przejdź do treści

Rybnicka konferencja "Rakowi - STOP. Wczesne wykrycie - szansą na życie" [relacja]

20 października 2022 r. w rybnickiej Filii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbyła się konferencja popularno–naukowa pt. "Rakowi–STOP. Wczesne wykrycie – szansą na życie." Podczas wydarzenia można było skorzystać m.in. z badań profilaktycznych czy oddać krew. Konferencja była organizowana w ramach kampanii "Październik miesiącem walki z rakiem piersi." Patronat honorowy nad konferencją objęła JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.

Głównym organizatorem konferencji była fundacja Rakowi Stop, założona w styczniu 2020 roku, funkcjonująca przy oddziale onkologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku. Konferencję współorganizowało również Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej oraz rybnicka Filia UE Katowice.

Wystąpienia konferencyjne obejmowały kluczowe dla zmagań z chorobą nowotworową kwestie medyczne i psychologiczne. Obradom towarzyszyły m.in. bezpłatne badania USG, mammografia oraz mobilny punkt oddawania krwi. Dostępne było także stanowisko konsultacyjne NFZ oraz stoiska wystawiennicze organizacji wspierających chorych onkologicznie.

Wspierając działania w zakresie profilaktyki przeciwnowotworowej, patronat honorowy nad konferencją objęła JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak. Uniwersytet, zgodnie z priorytetem horyzontalnym Strategii Rozwoju PH3. "Społeczna odpowiedzialność Uczelni", wspiera działania prozdrowotne, dbając o poprawę jakości życia, w tym zdrowia społeczności akademickiej oraz lokalnej.

JM Rektor również skierowała swoje słowo do uczestników konferencji:

"Niezmiernie cieszę się, że moja Alma Mater – moja Uczelnia, przyczynia się do współorganizacji tak wielkiej i szlachetnej inicjatywy, jaką jest walka z rakiem. Szanowni Państwo, misja uczelni wyższej, misja akademicka polega oczywiście na prowadzeniu badań, dydaktyki, współpracy z otoczeniem, ale jest jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia – społeczna odpowiedzialność. Przez ten termin rozumiemy przede wszystkim ogromną wrażliwość na potrzeby społeczności akademickiej, ale także wczuwanie się w potrzeby mieszkańców miast i regionu. Ta wrażliwość oznacza dzisiaj również dbałość o odpowiedni poziom życia i poprawę jego jakości. (...) Inicjatywy "STOP – rakowi" nie mogą wziąć na siebie wyłącznie lekarze, myślę, że to jest nasza zbiorowa odpowiedzialność. Cały czas w Polsce poziom zachorowań na raka i umieralności jest bardzo wysoki, jeśli porównamy go do statystyk jakie odnotowują takie kraje jak Australia czy Kraje Skandynawskie. Mój wielki apel jako Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach do wszystkich – młodszych, starszych: przede wszystkim dbajmy o swoje zdrowie – szczepmy się, badajmy – to jest podstawa. Nie dajmy się rakowi!"

Podczas wydarzenia zaprezentowano tematy: 

  • "Lekarz i ja - razem działamy na każdym etapie raka", prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska;
  • "Jestem z Tobą - O towarzyszeniu w chorobie", Andrzej Ochojski,
  • "Profilaktyka - dlaczego niektórych rak nie tyka", dr. n. med. Katarzyna Kryszczyszyn-Musialik;
  • "Nie poddaję się", Agnieszka Filusz,
  • "Fundacja na rzecz onkologii Rakowi-Stop w Rybniku - nasza misja, nasze plany i zadania", dr. n. med. Grzegorz Słomian - Przewodniczący Rady Fundacji na rzecz onkologii "Rakowi-Stop" w Rybniku.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie Fundacji.

Dołącz do nas

Nasi partnerzy