Przejdź do menu Przejdź do treści

Wydział Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów

Spotkanie konsorcjum projektu DUST w Bułgarii

W dniach 13-16 października 2025 r. w Sofii i Starej Zagorze odbyło się spotkanie konsorcjum międzynarodowego projektu DUST – Democratising jUst Sustainability Transitions, realizowanego w ramach programu Horyzont Europa. Jednym z partnerów projektu jest Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, a pracami kieruje dr hab. Adam Drobniak, prof. UE.

Podczas spotkania dr Marcin Baron z Katedry Studiów Strategicznych i Regionalnych zaprezentował wyniki prac realizowanych w katowickim podregionie węglowym województwa śląskiego, w szczególności dotyczących Regionalnych Laboratoriów Przyszłości (Regional Future Literacy Labs) oraz badań prowadzonych z wykorzystaniem narzędzia "Transformatorium". Partnerzy projektu pracowali również wspólnie nad opracowaniem materiałów dydaktycznych do tworzonego kursu online MOOC "DUST Academy", który zostanie udostępniony w nadchodzącym roku.

W trakcie wizyty w Starej Zagorze uczestnicy spotkania wzięli także udział w uroczystościach 30-lecia Agencji Rozwoju Regionalnego Starej Zagory, będącej jednym z partnerów projektu DUST, co stało się okazją do wymiany doświadczeń i pogłębienia współpracy międzyregionalnej. Z kolei podczas wizyty studyjnej w elektrowni węgla brunatnego AES Galabovo, która jest jednym z głównych dostawców energii elektrycznej w Bułgarii, rozmawiano z jej pracownikami o perspektywach transformacji regionów węglowych i technologiach pozwalających na stopniowe odchodzenie od energetyki bazującej na węglu.

 

Na zdjęciach dr Marcin Baron z p. Grzegorzem Trefonem reprezentującym PZZ "Kadra".

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp hr
logotyp bauhaus4
logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp eaie
logotyp cima
logotyp acca
logotyp ela
logotyp SAP University Alliances
logotyp progres3