Przejdź do menu Przejdź do treści

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie Programu Naukowego dla Śląska

24 stycznia br. w Willi Goldsteinów w Katowicach wszystkie uczelnie zrzeszone w Konsorcjum Akademickim Katowice - Miasto Nauki podpisały list intencyjny z Siecią Badawczą Łukasiewicz, którego celem jest uruchomienie "Programu naukowego dla Śląska". Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach reprezentowała JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak. Wydarzenie połączone było z briefingiem prasowym dotyczącym współpracy w ramach EMNK 2024.

O Programie

"Program naukowy dla Śląska" będzie wieloletnim projektem współpracy pomiędzy śląskimi uczelniami, którego celem będzie wsparcie uczestniczących w niej podmiotów szkolnictwa wyższego w doskonałości naukowej poprzez ustanowienie ram i mechanizmów dla jeszcze lepszego i efektywniejszego finansowania prowadzonych przez nie badań naukowych i rozwojowych. Program ma być w szczególności poświęcony problemom transformacji regionu Śląska. Centrum Łukasiewicz będzie operatorem Programu, którego celem będzie wspieranie Partnerów w efektywnym rozdzielaniu przez nich środków na naukę.

Podpisanie listu intencyjnego

Zgromadzonych 24 stycznia 2024 r. w Willi Goldsteinów gości powitała Ewa Lipka - Kierownik Biura Prezydenta Miasta, która przekazała głos Dariuszowi Wieczorkowi - Ministrowi Nauki:

"Europejskie Miasto Nauki Katowice, to jest wielkie przedsięwzięcie. (...) Chcę Państwa zapewnić o wsparciu tej inicjatywy i tych działań, które są prowadzone przez, to Konsorcjum uczelni wyższych, które jest takim dobrym przykładem, że jednak uczelnie, mimo nieraz różnicy interesów, potrafią ze sobą współpracować i to jest w ogóle kierunek, który powinniśmy w całej polskiej nauce przyjąć, bo mamy się czym chwalić. Często po prostu o tym nie mówimy i nie potrafimy tego robić i nie ma się co bać, żeby o tym mówić. Nie ma co bać się tego, żeby te nasze osiągnięcia przedstawiać również w Europie i w świecie, po to, żeby być dumnym z tego, co nasi naukowcy robią. Prawda jest taka, że to wszystko musi się dziać w porozumieniu z samorządem, to jest ogromna rola samorządu i dlatego, Panie Prezydencie, bardzo dziękujemy za to, że ta inicjatywa jest tutaj realizowana. (...) Życzę wszystkiego, co najlepsze. Będziemy promowali Europejskie Miasto Nauki nie tylko w Polsce, ale i w Europie i w świecie."

Kolejno wypowiedział się dr Marcin Krupa - Prezydent Miasta Katowice, który opowiedział o planowanej współpracy w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024:

"Ogromnie mi się serce raduje, kiedy widzę tak wspaniałą współpracę pomiędzy ministerstwem, instytutami naukowymi, a właśnie naszymi uczelniami, bo to jest dowód na to, że nasz wysiłek i starania o Europejskie Miasto Nauki nie poszły na marne. Nie tylko mamy ten tytuł, ale zapowiadamy dobrą, nawet bardzo dobrą współpracę w zakresie rozwijania śląskiej nauki, ale i polskiej nauki. Ta dzisiejsza decyzja podpisania współpracy dotycząca kwestii Programu Naukowego dla Śląska, to kolejny krok w dobrą stronę, to kolejny krok zbliżający nas do tworzenia zupełnie tego nowego rozwoju, jaki byśmy sobie dzisiaj życzyli, w szczególności tutaj na Śląsku, kolejnych transformacji poprzez właśnie naukę. (...) Dzisiaj potrzebujemy dużego wysiłku do tego, aby pokazać ten potencjał naszych naukowców, ale również kreatywnych studentów, po to, aby chwalić się tym, co jesteśmy w stanie osiągnąć i co już osiągnęliśmy. Mam nadzieję, że ta współpraca przyniesie wiele wspaniałych owoców i pożytek nie tylko dla Katowic czy Górnego Śląska, ale na pożytek dla całego naszego kraju."

W imieniu rektorów uczelni zrzeszonych w Konsorcjum Akademickim Katowice - Miasto Nauki o podpisaniu listu intencyjnego dot. "Programu dla Śląska" opowiedział prof. dr hab. Ryszard Koziołek - JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:

"Podpisanie listu intencyjnego między Konsorcjum Akademickim Katowice - Miasto nauki, które tworzy 7 publicznych uczelni wyższych mających siedziby na terenie Katowic, jest wydarzeniem bez precedensu otwierające drogę do stworzenia unikalnej formy dofinansowania badań naukowych na potrzeby regionu. Program badań regionalnych pozwoli uzupełnić zawsze skąpe środki, które możemy pozyskiwać poprzez konkursy grantowe z agencji rządowych. te środki nie są wystarczające, tymczasem istnieje inna grupa środków, które mogą wesprzeć badania naukowe. (...) Europejskie Miasto Nauki to tytuł, to przedsięwzięcie, inicjatywa, ale to jest także próba zbudowania jak najwięcej efektów trwałych tego zainteresowania nauką ludzi w świecie naukowym, ale także w społeczeństwie.  - podkreślał Lider Konsorcjum.   

Następnie głos zabrał Andrzej Dybczyński - Prezes Centrum Łukasiewicz, a zarazem operator Programu Naukowego dla Śląska:

"Łukasiewicz powstał po to, żeby łączyć, żeby łączyć naukę z biznesem, ale także żeby łączyć naukę z nami. Program badań Naukowych dla Śląska, taki regionalny program finansowania badań naukowych, jest oczywiście i to jest najważniejsze - szansą dla Śląska i szansą dla śląskich uczelni. Ale to jest też bardzo duża, podwójna szansa dla nas, jako Łukasiewicza. I za tą szansę chciałem podziękować. Po pierwsze, to jest szansa dla Łukasiewicza, by udowodnił i pokazał, że jest instytucją, która potrafi zaplanować, zbudować i skutecznie zrealizować program badań w określonym regionie, że potrafimy dostarczyć wartość naszym partnerom. Po drugie, to jest szansa dla Łukasiewicza, by dostarczyć Ministerstwu narzędzie do realizacji polityki naukowej państwa, do realizacji zamierzeń Ministerstwa również w innych regionach. Może zdarzy się tak, że Śląsk będzie pierwszy, ale nie będzie jedyny. I dlatego chciałem na koniec bardzo gorąco podziękować za zaufanie".

Po krótkich wypowiedziach nastąpiło podpisanie listu intencyjnego przez sygnatariuszy: Andrzeja Dybczyńskiego oraz Rektorów uczelni zrzeszonych w Konsorcjum Akademickim Katowice - Miasto Nauki.

Uczestnicy briefiengu:

 • Dariusz Wieczorek - Minister Nauki;
 • dr Marcin Krupa - Prezydent Miasta Katowice;
 • Andrzej Dybczyński - Prezes Centrum Łukasiewicz;
 • prof. dr hab. Ryszard Koziołek - JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach;
 • prof. dr hab. inż. Celina Olszak - JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach;
 • prof. dr hab. Władysław Szymański - JM Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach;
 • prof. Grzegorz Hańderek - JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach;
 • prof. dr hab. Grzegorz Juras - JM Rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach;
 • prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk - JM Rektor Politechniki Śląskiej;
 • prof. dr hab. Tomasz Szczepański - JM Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach;
 • prof. dr hab. Michał Daszykowski - Prorektor ds. nauki i finansów, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach;
 • prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk - Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Politechniki Śląskiej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Media o wydarzeniu:

 

 

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3