Przejdź do menu Przejdź do treści

Posiedzenie Konwentu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

7 grudnia 2022 r. w Sali Senackiej Rektoratu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbyło się pierwsze oficjalne posiedzenie powołanego z początkiem roku akademickiego 2022/2023 Konwentu Uczelni.

Konwent 

Konwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach jest ciałem opiniodawczo-doradczym rektora w zakresie rozwoju Uczelni, a w jego skład wchodzą: Rektor, Prorektorzy, Kanclerz oraz przedstawiciele podmiotów otoczenia społeczno-gospodarczego Uniwersytetu. Oficjalne wręczenie powołań Członkom Konwentu miało miejsce 6 października podczas Inauguracji roku akademickiego 2022/2023. Więcej informacji nt. wydarzenia na stronie

Posiedzenie konwentu

Misja i rola Uczelni

Podczas pierwszego posiedzenia Konwentu, zgromadzonych gości powitała uroczyście JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, która przedstawiła porządek obrad i następnie zaprezentowała Członkom Konwentu misję, wizję i wartości Uczelni oraz jej rolę w życiu społeczno-gospodarczym, podkreślając, że Uniwersytet jest najstarszą i największą publiczną uczelnią ekonomiczną w regionie. Jako uczelnia akademicka posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinach: Ekonomia i Finanse oraz Nauki o Zarządzaniu i JakościJM Rektor przedstawiła także strukturę organizacyjną Uniwersytetu oraz podstawowe informacje dotyczące oferty edukacyjnej, jak również dane statystyczne dotyczące liczby studentów, pracowników i absolwentów Uczelni. 

Zarządzanie badaniami naukowymi i kapitałem intelektualnym w Uczelni

Następnie zagadnienie zarządzania badaniami naukowymi i kapitałem intelektualnym w Uczelni zaprezentował prof. dr hab. Maciej Nowak Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej, który omówił dyscypliny naukowe, w jakich prowadzone są badania na Uniwersytecie, kategorie naukowe uzyskane w procesie ewaluacji oraz projekty badawcze realizowane w Uczelni. Prorektor przedstawił także dane statystyczne dotyczące doktorantów i uczestników studiów doktoranckich oraz obszary zadań podległych jednostek organizacyjnych. W swoim wystąpieniu Profesor odniósł się także do funkcjonujących na Uczelni: Wydawnictwa Uniwersytetu, Biblioteki Specjalistycznej oraz wspólnie prowadzonej z Uniwersytetem Śląskim Biblioteki Akademickiej (CINiBA).

Znaczenie zarządzania jakością kształcenia oraz rola umiędzynarodowienia w Uczelni

Znaczenie zarządzania jakością kształcenia oraz rolę umiędzynarodowienia w Uczelni omówił prof. dr hab. Sławomir Smyczek Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej. Prorektor przedstawił szczegółowe dane dotyczące programów studiów realizowanych w języku polskim i angielskim oraz liczby studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I oraz II stopnia, w tym studentów zagranicznych oraz krótkoterminowych. W swoim wystąpieniu Prorektor przedstawił model 4U, który tworzą: unaukowienie, upraktycznienie, unowocześnienie oraz umiędzynarodowienie. Zaprezentował także dane dotyczące podpisanych umów bilateralnych, umów o współpracę w ramach programów Erasmus+ oraz CEEPUS, programów międzynarodowych oraz akredytacji międzynarodowych.

Zarządzanie trzecią misją Uczelni 

Dr hab. Robert Wolny, prof. UE Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem odniósł się do zadań realizowanych przez podległe jednostki, w tym Centrum Badań i Rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem przeprowadzonych projektów naukowo-badawczych, eksperckich i konsultingowych na rzecz biznesu, instytucji publicznych oraz stowarzyszeń branżowych, jak również na zlecenie jednostek wewnętrznych uczelni. Prorektor przedstawił także dane dotyczące podpisanych porozumień o współpracy oraz ofertę studiów podyplomowych i szkoleń realizowanych na Uniwersytecie. Omówił również zadania podległych jednostek, w tym Centrum Karier i Współpracy z Absolwentami oraz bieżące działania Chóru Uczelni, jak również Zespołu Pieśni i Tańca "Silesianie". W kontekście idei kształcenia przez całe życie Prorektor przedstawił także ofertę programów edukacji ekonomicznej dla dzieci, młodzieży i seniorów.

Infrastruktura uczelni, plany modernizacyjne i inwestycyjne 

W końcowej części wystąpienia Władz Uniwersytetu Kanclerz Paweł Kadłubiak zaprezentował infrastrukturę Uczelni, omawiając zrealizowane w obrębie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach inwestycje (m.in. modernizacja basenu, utworzenie Welcome Point) oraz zaplanowane przedsięwzięcia (np. dostosowanie budynków do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami wraz z zagospodarowaniem terenu, adaptacja powierzchni w budynku A na sale dydaktyczne, utworzenie Centrum Transformacji Gospodarki). Kanclerz przedstawił także dane dotyczące poszczególnych budynków UE Katowice oraz omówił determinanty zmian w zagospodarowaniu terenu w obszarach: tożsamości, integracji oraz smart university

Spotkanie zakończyła dyskusja na temat możliwości szeroko pojętej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3