Przejdź do menu Przejdź do treści

Property Forum Śląsk 2024 z udziałem JM Rektor

26 stycznia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyło się Property Forum Śląsk, czyli konferencja towarzysząca spotkaniu 4 Design Days 2024. W dyskusji pt. "Why Metropolia? Śląsk 4.0 - pomysł na przyszłość regionu" wzięła udział JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.

Property Forum Śląsk to regionalna odsłona największej konferencji o rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. O tym, jak skutecznie przeprowadzać transformację gospodarczą Śląska, na czym opierać konkurencyjność regionu, a także o tym, na czym Katowice i cały Śląsk mogą budować filary rozwoju biznesu, jak i na temat przemysłu przyszłości na Śląsku rozmawiali podczas wydarzenia:

 • JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak,
 • Marcin Krupa, Prezydent Katowic,
 • Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM,
 • Marek Dobrzycki, Managing Director, Panattoni Europe,
 • Rafał Kula prezes, współzałożyciel, NOHO Investment,
 • Wojciech Kuśpik, prezes zarządu, Grupa PTWP,
 • Artur Tomasik, prezes zarządu, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA,
 • Sławomir Kumka dyrektor, Laboratorium Oprogramowania IBM w Krakowie, IBM Polska,
 • Robert Jacek Moritz, prezes zarządu, Alta SA, twórca Miasteczka Siewierz Jeziorna.

Podczas debaty JM Rektor prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak mówiła:

"Teorie ekonomiczne mówią jednoznacznie, że miasta, które postawiły na urbanizację, odniosły sukces, rozwijały się szybciej i to dalej procentuje. Miasta przyciągały ludzi, przedsiębiorczość, dzięki temu powstał know-how, etos pracy i to widzimy tutaj na Śląsku. Uczelnie i samorządy powinny wziąć pod uwagę to co mówią młodzi, gdzie chcą pracować. Badania prowadzone na całym świecie potwierdzają, że ludzie szukają miast i regionów, które określają zaangażowanymi. Chcą pracować i mieszkać w regionie zaangażowanym społecznie, środowiskowo, które oferuje wspólną wartość, wspólne dobro, z którego korzystają oni, ich rodziny, dzieci. Mówimy tu o inkluzywności i im więcej tego - nazwijmy to - dobra damy mieszkańcom, tym więcej tych mieszkańców tutaj będzie". 

W kolejnej wypowiedzi JM Rektor odniosła się również do Raportu przygotowanego w 2023 roku z inicjatywy Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych pt. "Nauka i szkolnictwo wyższe a PKB" podkreślając po raz kolejny, że inwestycja w szeroko pojętą naukę się opłaca. Badania pokazują, że miasta które posiadają ośrodki akademickie rozwijają się o 30% szybciej, a jedna zainwestowana złotówka przynosi wzrost PKB od 8 do 13 zł. 

"Do tej pory polska gospodarka rozwijała się w oparciu o konkretne czynniki. Wzrost gospodarczy, który jest niekwestionowany, był efektem konwergencji, wejścia do Unii Europejskiej, czynniki kosztochłonności. Te czynniki dziś się wyczerpały. Jedyny sposób wejścia na wyższy poziom rozwoju gospodarczego to postawienie na naukę i badania." - zaznaczała JM Rektor. 

Warto dodać, że w tegorocznej edycji 4 design days Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach reprezentowali podczas debat również:

 • prof. dr hab. Krystian Heffner z Katedry Gospodarki Przestrzennej i Środowiskowej w sesji pt. "Megamiasto na Śląsku – jak na fundamentach GZM zbudować spójną urbanistycznie metropolię?", której celem była odpowiedź na pytanie: jak pokonać bariery przestrzeni publicznej, żeby zbudować spójność społeczną?;
 • dr Marcin Baron z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych w sesji pt. "Gra w osiedle, gra o przyszłość środowiska zamieszkania", której celem była dyskusja nad świadomością społeczną i innowacyjną edukacją w zakresie kształtowania atrakcyjnych osiedli mieszkaniowych.  

Więcej informacji nt. wydarzenia na stronie: www.4dd.pl

Galeria zdjęć

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3