Przejdź do menu Przejdź do treści

JUBILUESZ 45-LECIA

14 i 15 października, w Chorzowskim Centrum Kultury, odbyły się Koncerty Jubileuszowe z okazji 45-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Na scenie zaprezentowało się łącznie prawie 90 osób. Z tej wyjątkowej okazji w koncertach wzięli udział Wychowankowie Zespołu, którzy roku temu wrócili na salę.

Silesianie zaprezentowali dwugodzinny koncert, składający się z dwóch części. Pierwsza zawierała tańce i piosenki naszego regionu – Śląska. Widzowie mogli podziwiać takie tańce jak Młyn z Trojakiem, Bal Wertypanów oraz suity tańców: górniczych, opolsko-raciborskich, pszczyńskich, cieszyńskich i górali Beskidu Śląskiego. W tej części Silesianie wystawili dwa premierowe tańce – Chodzony oraz Kalinę.

Druga część Koncertu Jubileuszowego poświęcona została regionom z pozostałych części Polski. Rozpoczęła się od premiery filmu „Magia Folkloru”. Następnie na scenie pojawili się wokaliści w barwnych strojach opoczyńskich i łowickich, przenosząc widzów w barwny świat folkloru z centralnej Polski. Na uważnych słuchaczy czekała niespodzianka – Silesianie zaśpiewali zwrotkę przygotowaną specjalnie z okazji 45-lecia. Zaraz po przyśpiewakach, na scenie kolejna premiera – Kujawiak z Oberkiem. Kolejno suity tańców lubelskich, rzeszowskich i krakowskich. Cały spektakl zakończył się spektakularnym finałem, gdzie na scenie w jednym momencie można było podziwiać wszystkie tancerki i tancerzy biorących udział w Koncertach Jubileuszowych.

Wśród widzów znalazły się władze uczelni wraz z JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, pracownicy Uniwersytetu, delegacja z Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF oraz delegacje zaprzyjaźnionych Zespołów na czele z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Silesianie mieli okazję zaprezentować repertuar swoim bliskim, przyjaciołom oraz byłym członkom Zespołu.

Fotorelacja z obu koncertów już wkrótce.

Serdecznie dziękujemy za tak liczną obecność na Koncertach Jubileuszowych oraz za wszystkie spływające gratulacje! 

Dołącz do nas

Nasi partnerzy