Historia Zespołu

Zespół Pieśni i Tańca SILESIANIE Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach został założony w 1977 roku z inicjatywy ówczesnego Rektora – prof. dr hab. Zbigniewa Messnera. Od czasu powstania, prężnie uczestniczy w krajowym oraz międzynarodowym życiu folklorystycznym, krzewiąc i promując polską kulturę w kraju, jak i poza jego granicami. ZPiT SILESIANIE zaprezentował się łącznie podczas ok. 800 koncertów, uświetniając największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia niemal na całym świecie oraz wziął udział w ponad 80 międzynarodowych festiwalach folklorystycznych.

SILESIANIE składają się z 3 grup taneczno-wokalnych oraz zespołu muzycznego. Zespół w trakcie swej działalności wydał cztery płyty muzyczne: "Pastorałki", "Z muzyką przez Śląsk", „Trojak” – z melodiami konkursowymi oraz ciesząca się największą popularnością płyta "Silesianie, hu-cha!".

Dzięki stałej współpracy z wieloma ekspertami w zakresie polskiego folkloru, Zespół posiada bogaty program artystyczny na który składają się tańce narodowe (Polonez, Krakowiak, Kujawiak, Oberek, Mazur), tańce z regionu śląskiego (tańce pszczyńskie, cieszyńskie, beskidzkie, rozbarskie, opolskie, raciborskie) oraz z regionu rzeszowskiego, opoczyńskiego, żywieckiego, lubelskiego jak również obrazki taneczne, melodie i pieśni z terenu całej Polski. Nowością są tańce narodowe i śląskie prezentowane w formie towarzyskiej.

Zespół aktywnie bierze udział w inicjatywach charytatywnych, pomagając chorym i potrzebującym.

SILESIANIE są ponadto organizatorami ogólnopolskiego turnieju tańców śląskich TROJAK oraz tańców polskich ŚLĄSKI DIAMENT. Zespół Pieśni i Tańca SILESIANIE angażuje się również w działalność naukową i dydaktyczną. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem ogólnopolskiej konferencji naukowej "Biznes w Kulturze - Kultura w Biznesie". Organizuje seminaria i warsztaty z tańców narodowych oraz tańców śląskich, adresowane do nauczycieli oraz instruktorów tańca. Zespół jest także autorem skryptu z materiałami szkoleniowymi z zakresu muzyki i tańca śląskiego oraz nagrań DVD z nauką tańców śląskich.

Członkowie Zespołu – poza regularnymi treningami – systematycznie podnoszą swoje umiejętności taneczno-wokalne także podczas zgrupowań szkoleniowych. Zespół jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. Przez niemal 45 lat działalności Zespołu Pieśni i Tańca SILESIANIE kilkuset tancerzy, muzyków, choreografów, instruktorów, pasjonatów tworzyło i wciąż tworzy wspólną Rodzinę folklorystyczną, która poprzez swoją pasję zapisuje kolejne jej karty historii, jednocześnie nie dając odejść w zapomnienie jakże bogatej polskiej i śląskiej kulturze, tradycji oraz folkloru.

SILESIANIE w liczbach:

kontynenty – 5