Finał Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej [relacja]

We wtorek 2 kwietnia 2019 r. na Wydziale Biznesu, Finansów i Administracji w Rybniku odbył się finałowy - II etap Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej "Start do własnego biznesu". O zwycięstwo rywalizowało 12 dwuosobowych drużyn z 6 szkół z regionu.


To już trzecia edycja zmagań konkursowych organizowanych przez rybnicki wydział UE Katowice, w których udział bierze młodzież szkół ponadgimnazjalnych Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. W tym roku tematem przewodnim konkursu był eko-biznes. W pierwszym etapie szkolnym (test) wzięło udział 92 uczniów z 6 szkół: Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku, Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach, Zespołu Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim, Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach.

– "Konkurs jest wydarzeniem kierowanym nie tylko do młodzieży, ma również inspirować nas do życzliwości, zainteresowania oraz wspierania młodych ludzi w poszukiwaniu innowacji i kreatywności." – mówi dr inż. Tomasz Zieliński, Dziekan Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji.

Finałowy - II etap konkursu polegał na stworzeniu przez każdą drużynę wizji własnej działalności gospodarczej, przygotowaniu wniosku o przyznanie dofinansowania na podjęcie działalności, przygotowaniu biznesplanu oraz publicznym przedstawieniu swojego pomysłu - autoprezentacji. Zwycięzcy pierwszego etapu zaprezentowali jury konkursowemu swoje ekologiczne biznesowe pomysły, a wśród nich: "Elektrofiltry kominowe", "Bee Careful", "King of Dump", "Ecostacja demontażu pojazdów", "Bambusomania", "Zieleń w pracy", "Eco4U", bistro "Green Power", wypożyczalnia rowerów "RoweLOVE", "Pajacyk" – produkcja ekologicznych zabawek, "Eco Prom" i "Frup".

Po zaprezentowaniu przez uczestników pomysłów na eko-biznesy i krótkiej dyskusji z pomysłodawcami, jury udało się na obrady, a głos zabrał Prorektor ds. Edukacji i Internacjonalizacji, prof. dr hab. Sławomir Smyczek – "Regionalny Konkurs Wiedzy Ekonomicznej to przedsięwzięcie wyjątkowe, łączy ze sobą świat nauki, samorządu i biznesu (…). Dzięki tej inicjatywie młodzi ludzie mogą pokazać, na co ich stać (…)" – mówił. Zwracając się do finalistów, dodał: "Za chwilę będę miał okazję gratulować zwycięzcom II etapu konkursu, ale tak naprawdę wy wszyscy jesteście już zwycięzcami, zwyciężyliście I etap, osiągnęliście już coś więcej(...)".

W trakcie obrad jury, dla uczestników konkursu i zaproszonych gości wykład pt. "Bycie €ko – moda czy konieczność" poprowadził Wojciech Tesarczyk – ekspert w dziedzinie i współautor rozwiązań technologicznych m.in. z obszaru gospodarki odpadami komunalnymi.

Zdaniem jury najlepsza okazała się drużyna z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku w składzie: Patrycja Brodawka i Jakub Marzec, autorzy pomysłu "Eco Prom", polegającego na montażu ogniw fotowoltaicznych na wiatach przystanków komunikacji miejskiej, umożliwiających m.in. ładowanie urządzeń mobilnych. Drugie miejsce z pomysłem "Zieleń w pracy", polegającym na wypożyczaniu zieleni do przestrzeni biurowych, zajęły Wiktoria Lepiorz i Natalia Misala - również z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku. Trzecie miejsce na podium wywalczyły natomiast Dominika Szłapka i Klaudia Kubies z Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach, które zaprezentowały pomysł "FRUP" – galanterii tworzonej z korka.

Zwycięzcom i ich opiekunom wręczono atrakcyjne nagrody. Zmierzając do końca 3. edycji konkursu organizatorzy podziękowali uczestnikom i ich opiekunom, członkom jury oraz przedstawicielom sponsorów i partnera merytorycznego.

Na koniec głos zabrała zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji konkursu - Patrycja Zbyrowska (Zespół Szkół Technicznych w Rybniku), która tuż po ukończeniu 18. roku życia założyła własną firmę "PATULA" - butik dla lalek.

W wydarzeniu udział wzięli zastępca prezydenta Miasta Rybnika Wojciech Świerkosz, a także goście specjalni - kierownictwo spółek, które ufundowały nagrody: Perfect Sp. z o.o., Prevac sp. z o.o., MICHAEL Teresa Michalik, DMS sp. z o.o., Newcon Energy Polska sp. z o.o. oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. – partnera merytorycznego.

Informacje dodatkowe:

W jury konkursu zasiedli dyrektorzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku oraz Powiatowego Urzędu Pracy, a także naczelnik Urzędu Skarbowego i prezes Izby Przemysłowo Handlowej ROP. Pełny skład tegorocznego jury:

  1. Andrzej Żylak - Prezes Zarządu Izby Przemysłowo­‑Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego
  2. w zastępstwie Anny Michalczyk - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku - Małgorzata Tlołka Zastępca Dyrektora
  3. dr Władysław Świątek - Dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
  4. w zastępstwie Ireneusza Lepiarczyka Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rybniku – Justyna Ogorzałek
  5. w zastępstwie Grzegorza Piechaczka - Prezesa Zarządu Perfekt Sp. z o.o. - Fundatora nagrody I miejsce – Szymon Tyrka
  6. Monika Chojnowska - Dyrektor Finansowy PREVAC Sp. z o.o. - Fundator nagrody II miejsce
  7. w zastępstwie Henryka Michalika - Grzegorz Piszczan- firma Michael - Fundator nagrody III miejsce
  8. Magdalena Moczała – Prezes Zarządu DMS Spółka z o.o.
  9. Wojciech Tesarczyk - Newcon Energy Polska sp. z o.o

Wojciech Tesarczyk - absolwent technicznego uniwersytetu w Munster /Niemcy/ na wydziale Architektury i Budownictwa oraz Inżynierii Środowiska. W latach 1997-2015 Członek Zarządu Spółki wchodzącej w struktury Hölter Technologies Holding AG, później Multi Umwelt Technologie AG. Odpowiedzialny za technologie oczyszczania ścieków przemysłowych z zastosowaniem złoża zawieszonego MMBR. Współautor rozwiązań technologicznych z zakresu mokrej fermentacji i zgazowania odpadów komunalnych. W ostatnich latach Prezes Zarządu Newcon Energy Polska Sp. z o.o. i Konsun Sp. z o.o. zajmujących się propagowaniem rozwiązań OZE w przemyśle. Współautor kilku rozwiązań patentowych w zakresie termicznej utylizacji odpadów oraz oksydacji osadu nadmiernego ozonem z procesów oczyszczania ścieków. Jako autor projektów i wykonawca wraz z zespołem inżynierów zrealizował kilkadziesiąt instalacji w Europie, Azji i Afryce.

Przeczytaj więcej o konkursie.

Galeria zdjęć