Przejdź do menu Przejdź do treści

Konferencja Instytutu De Republika z udziałem przedstawicieli UE Katowice

W dniach 19-20 maja 2022 r. odbędzie się konferencja naukowa organizowana przez Instytut De Republica pt. "Energetyka i prawo energetyczne. Stan obecny i perspektywy rozwoju w 100-lecie ustawy elektrycznej z 21 marca 1922 roku". W konferencji reprezentując Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach wezmą udział dr hab. Marzena Czarnecka, prof. UE oraz Grzegorz Zych.

Konferencja naukowa poświęcona jest zagadnieniom z zakresu energetyki i prawa energetycznego. Asumptem do jej przygotowania jest przypadająca w tym roku setna rocznica uchwalenia pierwszej polskiej ustawy regulującej funkcjonowanie sektora elektroenergetycznego. 

Uchwalając "Ustawę elektryczną" z 1922 roku, ustawodawcy przyświecała myśl, że zagospodarowanie państwa w dziedzinie elektryfikacji, musi się odbywać według pewnych zasad przewodnich, odpowiadających interesom całego państwa. Ustawa miała przy tym na celu takie skoordynowanie wszelkich przedsięwzięć ówcześnie podejmowanych, zarówno przez podmioty prywatne jak i jednostki samorządu terytorialnego, aby możliwe było w przyszłości stworzenie systemu elektroenergetycznego pokrywającego swą siecią terytorium całego kraju.

Dziś sektor elektroenergetyczny, a wraz z nim regulacja prawna jego funkcjonowania, znajduje się w stanie głębokiej transformacji. Stoją przed nim takie wyzwania jak konieczność zapobiegania antropogenicznym zmianom klimatu i ograniczenia negatywnego wpływu elektroenergetyki na środowisko naturalne, zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, zapewnienie sprawiedliwego dostępu do dobra, jakim jest energia elektryczna, czy wreszcie postęp technologiczny i dokonująca się na naszych oczach rewolucja przemysłowa 4.0.

100-lecie uchwalenia "Ustawy elektrycznej" skłania zatem do wielopłaszczyznowej refleksji na temat znaczenia i przyszłości sektora elektroenergetycznego w Polsce, z koniecznym uwzględnieniem kontekstu europejskiego oraz światowych tendencji rozwojowych. Celowi temu ma służyć konferencja, której organizatorem i gospodarzem będzie Instytut De Republica.

Zgodnie z misją Instytutu, wydarzenie będzie mieć charakter interdyscyplinarny. Poruszone zostaną wielorakie aspekty funkcjonowania sektora elektroenergetycznego, między innymi prawne, technologiczne, ekonomiczne i społeczne.

Dwudniowe wydarzenie podzielone będzie na sześć paneli tematycznych, cztery panele wykładowe oraz dwa dyskusyjne. Udział w spotkaniu wezmą między innymi: wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, Dyrektor Wspólnoty Energetycznej Artur Lorkowski, dr hab. Mariusz Golecki, prof. ucz., przedstawiciele Urzędu Regulacji Energetyki, Grupy LOTOS S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o., Veolia Energy Contracting Poland Sp.z o.o., GAS TRADING POLAND S.A., a także eksperci z Pomorskiej Strefy Ekonomicznej, przedstawiciele środowiska naukowego m.in. z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz przedstawiciele praktyki prawa.

Więcej informacji na stronie: https://iderepublica.pl/ oraz w załączonym programie

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3