Przejdź do menu Przejdź do treści

Tydzień Turystyki w Mieście Nauki [relacja]

W dniach 23-29 września br. miał miejsce Tydzień Turystyki, który był 38. Tygodniem w ramach 50. Tygodni Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Kuratorem Tygodnia był dr Paweł Piotrowski z Katedry Teorii Zarządzania, a Producentką Angelika Gagracz z Centrum Marketingu, którzy zabrali wszystkich uczestników w niesamowitą, interesującą podróż.

Tydzień Turystyki w Mieście Nauki rozpoczął się w poniedziałek, 23 września dyskusją inaugurującą zatytułowaną "Should we stop travelling?". Moderatorem tego wydarzenia był sam Kurator Tygodnia dr Paweł Piotrowski, a jego gośćmi, a zarazem prelegentami debaty byli: prof. Rodolfo Baggio z Universita' Bocconi oraz naukowczynie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach: dr hab. Katarzyna Czernek-Marszałek i dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala, prof. UE.

Kolejnego dnia, 24 września, mieliśmy okazję udać się do Muzeum Śląskiego w Katowicach nad konferencję pt. "Dobre praktyki w zakresie wdrażania idei zrównoważonego rozwoju w turystyce". Wydarzenie otworzył Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej prof. dr hab. Maciej Nowak, któy serdecznie powitał zgromadzonych gości oraz uczestników.

W wydarzeniu czynny udział brali goście, tacy jak: prof. Rodolfo Baggio z Universita' Bocconi, Anna Dąbrowa z Muzeum Śląskiegp, Konrad Kozioł z PreZero Arena Gliwice oraz Agnieszka Węgrzyn–Chwiłkowska z Mercure Katowice Centrum.

Wieczorem w Stacji Artystycznej Rynek w Gliwicach odbyła się kolejna dyskusja. Tym razem temat brzmiał: "Obiekty z województwa śląskiego a Lista UNESCO". Gośćmi dr Pawła Piotrowskiego byli: dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny z Politechniki Śląskiej, Zbigniew Pawlak ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Agnieszka Sikorska ze Śląskiej Organizacji Turystycznej oraz Dariusz Walerjański z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Środę spędziliśmy na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, gdzie odbywały się warsztaty na Stacji Czytania Krajobrazu oraz dot. Zastosowania Systemów Informacji Geograficznej w turystyce. Tego dnia prowadzącymi byli przedstawiciele goszczącego nas na swoim kampusie uniwersytetu: dr Michał Sobala, dr Anna Żemła-Siesicka oraz mgr Piotr Pyryt.

 

26 września br., czyli czwarty dzień Tygodnia Turystyki w Mieście Nauki rozpoczęliśmy na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach warsztatami pt. "Odpowiedzialność biur podróży względem klientów, postępowanie reklamacyjne i dochodzenie przez klientów roszczeń na drodze sądowej".

Zgromadzonych gości powitał Kurator Tygodnia dr Paweł Piotrowski, który następnie przekazał głos Prezesowi Polskiej Izby Turystycznej (partnerowi wydarzenia) Pawłowi Niewiadomskiemu.

Kolejno, rozpoczęło się spotkanie, na które wszyscy czekali - warsztaty poprowadzone przez dr. Piotra Cybulę z AWF Kraków.

Tego samego dnia wieczorem w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi odbył się wykład pt. "Świadome podróże w czasach cyfryzacji" poprowadzony przez ekspertki UE Katowice: dr hab. Małgorzatę Kieżel, prof. UE oraz dr Joannę Wiechoczek.

Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak branża odpowiada na potrzebę autentyczności doświadczeń i na co zwracają uwagę turyści. Spotkanie było także okazją poznania trendów i haseł często stosowanych przez firmy i które mogą świadczyć o tzw. greenwashingu.

Kolejny dzień (piątek) był okazją do obejrzenia filmu pt. "The Last Tourist" przedstawiającego skutki masowej turystyki. Odkrywał także ciemne strony turystyki, ukazując m.in. degradację środowiska, wyzysk kulturowy oraz nierówności społeczne, które często są ukryte przed oczami turystów.

Spotkanie było połączone z prelekcją poprowadzoną przez dr Natalię Tomczewską-Popowycz z Uniwersytetu Śląskiego.

Sobota była idealnym dniem, aby zrelaksować się po całym tygodniu i zaczerpnąć świeżego powietrza. a także żeby podziwiwać rewelacyjne widoki. Wspólnie z dr. Michałem Sobalą z Uniwersytetu Śląskiego wybraliśmy się na spacer krajobrazowy na górę Grojec w Żywcu. Wycieczka odbyła się w dwóch turach i cieszyła się zainteresowaniem wśród prawdziwych góromaniaków.

Po południu uczestnicy wybrali się do Kina Janosik w tej samej miejscowości na projekcję filmu pt. "The Last Tourist", który połączony był z dyskusją poprowadzoną przez dr Natalię Tomczewską-Popowycz z Uniwersytetu Śląskiego.

W niedzielę przed południem udaliśmy się do Gliwic na spacer architektoniczny pt. "Gliwickie Domy Towarowe - dawniej a dziś", który poprowadzili: dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny z Politechniki Śląskiej oraz Magdalena Baraniecka z Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Gliwice.

O godzinie 16:00 w Kato Science Corner x Metrolab GZM miał miejsce wykład połączony z dyskusją pt. "Turystyka w Katowicach – współczesne wyzwania". Prelegentem spotkania był dr Krzysztof Cieślikowski z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

W ramach Tygodnia Turystyki dr hab. Katarzyna Czernek-Marszałek, prof. UE wygłosiła wykład pt. "Building Bridges: The Role of Social Relationships in Tourism". 

Na bazie zdobytej wiedzy pokażemy w jaki sposób budować i rozwijać relacje społeczne (czyli nieformalne relacje interpersonalne, wynikające ze społecznego zakorzenienia przedsiębiorcy), aby ich znaczenie dla każdego z trzech typów relacji międzyorganizacyjnych (czyli kooperacji, konkurencji i koopetycji – czyli współpracy z konkurentami) było możliwie najkorzystniejsze z punktu widzenia działalności biznesowej – podkreśla dr hab. Katarzyna Czernek-Marszałek, prof. UE. 

Retransmisja wykładu w języku angielskim dostępna jest na platformie YouTube.

Galeria zdjęć

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

 

 

 

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3
logotyp acca
logotyp ela