W czerwcu Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach otrzymał statuetkę za udział w Partnerstwie SDGs "Razem dla Środowiska" - inicjatywie koordynowanej przez UNEP/GRID-Warszawa w ramach ośrodka afiliowanego United Nations Environment Programme (UNEP). W imieniu Rektor prof. dr hab. inż. Celiny M. Olszak wyróżnienie odebrała dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala, prof. UE, dyrektorka Centrum Ekonomii Zmian Klimatu (CECC) podczas konferencji "Działania dla klimatu: Bioróżnorodność jako fundament odporności", organizowanej w Warszawie.
Konferencja stanowiła zwieńczenie tegorocznych obchodów Światowego Dnia Środowiska 2026 w Polsce. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli administracji publicznej, świata nauki, biznesu, organizacji społecznych oraz młodego pokolenia, którzy wspólnie dyskutowali o wyzwaniach związanych z ochroną klimatu i bioróżnorodności. W centrum debat znalazły się m.in. rozwiązania oparte na przyrodzie, transformacja energetyczna, gospodarka wodna oraz odporność miast i społeczności na skutki zmiany klimatu. Przesłanie konferencji było jednoznaczne – ochrona klimatu i ochrona bioróżnorodności są nierozerwalnie związane i stanowią fundament budowania odpornej przyszłości.
Przyznane Uniwersytetowi wyróżnienie jest wyrazem uznania dla zaangażowania Uczelni w działania realizowane w ramach Partnerstwa SDGs „Razem dla Środowiska”. Inicjatywa opiera się na współpracy środowisk naukowych, biznesowych, administracji publicznej i organizacji pozarządowych na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs). Partnerstwo tworzy przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz wspólnej realizacji projektów wspierających edukację ekologiczną, ochronę klimatu i odpowiedzialne gospodarowanie zasobami naturalnymi.
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oficjalnie dołączył do Partnerstwa 23 października 2025 r. podczas inauguracji konferencji InCECC. Od tego czasu aktywnie uczestniczy w inicjatywach promujących zrównoważony rozwój oraz współpracę między nauką, biznesem i administracją. Otrzymana statuetka potwierdza znaczenie tej współpracy oraz rolę Uczelni w budowaniu odpowiedzialnych postaw i wspieraniu działań na rzecz klimatu i środowiska.










Dołącz do nas