Przejdź do menu Przejdź do treści

VIII Colloquium Przyszłość śląskich miast, pn. "Miasta dynamicznej równowagi. Miasta zwycięskie"

16 października 2024 r. w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbędzie się już VIII edycja konferencji naukowej "Przyszłość śląskich miast", zatytułowana "Miasta dynamicznej równowagi. Miasta zwycięskie". Wydarzenie stanowi forum wymiany wiedzy i doświadczeń środowisk akademickich i naukowych, władz samorządowych i administracji publicznej, instytucji zajmujących się profesjonalnie rozwojem miast i regionów miejskich oraz organizacji pozarządowych.

Tematyka VIII Colloquium to Przyszłość śląskich miast, będzie kontynuacją wieloletniego projektu badawczo-eksperckiego środowisk naukowych wywodzących się z Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Chorzowie.

Cykl Colloquium Miejskie jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym mającym na celu integrację środowiska naukowego i przedstawicieli samorządu poziomu lokalnego i regionalnego. Efektem kolokwiów jest kreowanie nowych koncepcji teoretycznych i narzędzi posiadających wartość utylitarną. Wypracowano model organizacyjny, na który składają się sesje eksperckie realizowane w formie paneli i dyskusji plenarnych zainteresowanych środowisk akademickich, naukowych, liderskich i gremiów menedżerskich miast w regionie miejskim.

Do paneli tematycznych zostaną w tej edycji zaproszeni przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych z różnych ośrodków badań miejskich i regionalnych mających autorskie podejście do tworzenia i implementacji strategii miejskich różnych wielkości miast. Kolokwia Miejskie jako przedsięwzięcia cykliczne i interdyscyplinarne cieszą się dużym zainteresowaniem podobnie jak cykl publikacji będących ich rezultatem. Wizerunek kolokwiów podnosi ich realizacja w ikonicznym obiekcie województwa śląskiego, jakim jest Biblioteka Śląska będąca książnicą międzyakademicką w naszym regionie. W konferencji corocznie uczestniczą również młodzi naukowcy, w tym doktoranci oraz studenci kierunków i specjalności związanych z rozwojem miast.

Program ramowy

  • 08.30-09.00 - Rejestracja
  • 09.00-09.15 - Przywitanie Uczestników i otwarcie Colloquium (dr Artur Madaliński, Dyrektor Biblioteki Śląskiej, prof. dr hab. Krystian Heffner, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach)
  • 09.15-10.00 - Panel I. Miasta rozwoju inteligentnego w przestrzeni regionalnej. Młodzi kreatywni w gospodarce i kulturze miast (prowadzanie: dr Artur Ochojski, dr Krzysztof Wrana)
  • 10.00-10.30 - Dyskusja plenarna
  • 10.30-10.45 - Krótka przerwa
  • 10.45-11.30 - Panel II. Sieciowy rozwój miast. Nowe modele przeobrażeń strukturalnych i funkcjonalno-przestrzennych (prowadzenie: prof. dr hab. Krzysztof Gasidło, prof. dr hab. Jerzy Runge)
  • 11.30-12.00 - Dyskusja plenarna
  • 12.00-12.05 - Krótka prezentacja multimedialna z zapowiedzią sesji posterowej (dr Krzysztof Wrana)
  • 12.05-12.30 - Przerwa kawowa połączona z sesją posterową. Możliwość zapoznania się z posterem i autorem we foyer biblioteki
  • 12.30-12.45 - Panel III. Miasta dla wszystkich. Miasta zielone i zdrowe w procesie zielonej transformacji (prowadzenie: dr hab. Marta Pogrzeba, prof. IETU oraz dr hab. Adam Bartoszek, prof. UŚ)
  • 12.45-13.15 - Dyskusja plenarna
  • 13.15-14.15 - Lunch
  • 14.15-15.30 - Sesja twórczego myślenia – Nowy projekt badawczo ekspercki (prowadzenie i moderacja: prof. dr hab. Andrzej Klasik, dr Krzysztof Wrana)
  • 15.30-16.00 - Zakończenie konferencji

Więcej informacji

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w konferencji (również paneliści) proszone są o nadesłanie formularza zgłoszenia uczestnictwa do dnia 8 września 2024 r.

Koszt uczestnictwa

  • 250 zł (udział w konferencji, materiały konferencyjne, przerwy kawowe, lunch)
  • 1000 zł (udział w konferencji, materiały konferencyjne, przerwy kawowe, lunch, koszty publikacji)

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3
logotyp acca
logotyp ela